Przychodnia dla Zwierząt

Muszelka też chrzci

Proszę Szanownych Państwa, nie wiem, jak Wy, ale ja już po wakacjach. Z racji swoich żeglarskich zainteresowań nabrałem w kanistry benzyny na stacji Shell w Legionowie i ruszyłem Narwią i Pisą w kierunku Mazur. Silnik nie miał mocy, grzał się i gasł co jakiś czas. Przy bardzo silnym nurcie nie było to bezpieczne. Na 20 km przed Piszem odmówił współpracy kompletnie. W nocy, we mgle, zimnie i chmarach owadów pomocy udzieliło WOPR za odpowiednią opłatą. W piskim serwisie motorowodnym, po wymianie paliwa, dopłynąłem do krainy wielkich jezior i można było rozwinąć żagle.

Aliści wszystkich zmotoryzowanych informuję, że po zbadaniu próbki paliwa wykryto dodatek oleju napędowego lub opałowego w benzynie. Dziękuję legionowskiej muszelce za 72 litry ochrzczonego paliwa, moc zagrożeń i zniszczony silnik zaburtowy.

Może w części dla zwierząt warto poświęcić kilka słów, jakie zagrożenia czekają na naszych pupili w porze wakacji. Zacznę od tego, które jest przestępstwem, jak fałszowanie paliwa. Porzucenia.

Drodzy Państwo. Każdego roku ta sama polka. Nagminnie porzucamy naszych czworonożnych przyjaciół. Fakty i dane zastraszają. Najpopularniejszą formą porzucenia jest wywiezienie. Niechciane zwierzęta trafiają na ulice, w rejony parkowe, lasy i pobliża jezior i rzek. Często są przywiązywane, okaleczane, czy jak w przypadków kotów - umieszczane w szczelnych torbach foliowych. Cieszymy się wolnością, jako naród, od niedawna. Niestety zbyt krótko, aby wolność sprzęgła się z odpowiedzialnością. Myślę, że tak długo będziemy krytykowali naszych polityków, jak długo nie nabierzemy szacunku dla naszych podopiecznych i przyrody nas otaczającej. Z punktu widzenia prawa porzucenie traktowane jest jak znęcanie się nad zwierzęciem i grozi za to kara utraty wolności lub finansowa. Czas już na sporządzenie rejestru właścicieli, obowiązkowe oznakowanie wszystkich zwierząt i powiązanie w prosty sposób wyszukiwarką internetową.

Drugie poważne zagrożenie to przegrzanie. W tym roku słońce nas nie rozpieszcza, ale zdarzają się dni upalne. Zamknięte pomieszczenia, samochody, garaże lub niezadaszone kojce czy legowiska i brak dostępu do wody. Warto zwracać uwagę na psy i koty z długą sierścią. W podróży czy na spacerze z długowłosym czworonogiem zalecam posiadanie butelki wody do doraźnego pojenia i schładzania. Patologiczne przegrzanie objawia się niechęcią do ruchu, nadmiernym ziajaniem, utratą przytomności, a następnie objawami przypominającymi padaczkę: drgawkami, wygięciem szyi do tyłu i oczopląsem. Akcja ratunkowa powinna zacząć się od schładzania zwierzaka i szybkiego transportu do lekarza weterynarii.

PS

Shell w języku angielskim oznacza muszlę Legionowo pozostaje po staremu


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4687