Przychodnia dla Zwierząt

Chłop z jajami

Proszę Szanownych Państwa, jak radio i telewizja długa i szeroka, wszędzie trwają jakieś dyskusje polityczne, niekiedy 24 godziny na dobę. Dla mnie polityka to symboliczna umowa dwóch w sprawie trzeciego, w taki sposób, aby ten trzeci miał świadomość i wyraz twarzy jak żaba podczas grzmotów. Zgadzam się zatem z Olgą Lipińską, która z właściwym dla siebie poczuciem humoru uświadamia nam na falach eteru, że owe dyskusję są o rzeczach dawno odkrytych i oczywistych. Z braku wybitnych i profesjonalnych osobistości w politycznej branży dwa najpopularniejsze zdania w tych dyskusjach to - pan kłamie i niech mi pan nie przerywa.

Ja wiem, że z tym co piszę we wstępach felietoników wielu się nie zgodzi, ale nagrodą jest to, że nie ma protestów o części o zwierzakach. Szanowni Państwo, skoro nasza góra ukrywa przed nami to, co powinna mieć na wierzchu, nie wypada mi napisać o niczym innym jak o wnętrostwie właśnie. Wnętrostwo dotyczy samców. Wnętrostwo do stan, w którym jedno lub dwa jądra zamiast znajdować się w mosznie, na zewnątrz jamy brzusznej, chowają się właśnie w niej.

Gruczoły płciowe męskie, będące w innych dużo cieplejszych warunkach termicznych, produkują znacznie większe ilości testosteronu i z czasem ich tkanka może ulegać nowotworzeniu. W opinii lekarzy i fizjologów, zdrowy samiec zaraz po urodzeniu posiada swoje klejnoty w mosznie. Specjalnie podkreślę poprzednie zdanie.

Aliści, spotykam się z dość częstą praktyką wśród kynologów uznawania za zdrowe piesków bez jąder wśród ras miniaturowych i niektórych dużych. Miot poddany przeglądowi hodowlanemu w związku kynologicznym jest gwarancją jakości dla kupującego, a dla hodowcy informacją o prawidłowym materiale genetycznym. Wnętrostwo jest schorzeniem o podłożu dziedzicznym. Zwierzęta ze złymi genami powinny być pozbawione możliwości reprodukcji.

Coraz więcej szczeniąt popularnych ratlerków, sznaucerków, pudli, yorków, a także owczarków niemieckich i akita inu wyposażonych w rodowodowe metryki w lecznicach dla zwierząt diagnozowana jest jako wnętry. U części osobników jądra zstępują samoistnie lub po kuracji hormonalnej, ale nie oznacza to, że genetycznie dana linia hodowlana powinna być uznana za wzorzec rasy.

Potencjalnych nabywców psów rasowych jak zwykle uczulam, aby spisywać klasyczną umowę kupna-sprzedaży, w której powinien znaleźć się zapis o jawnych i ukrytych wadach uznawanych za zwrotne lub o przyznaniu rekompensaty. Nie znam przypadku, aby kupujący, posiadając umowę, oprócz rozczarowania, doznał krzywdy finansowej. Hodowcy trzymają fason i zwracają znaczące kwoty lub oferują drugie szczenię. Takie postępowanie można uznać za uczciwe i honorowe. Nie zgadzam się ze złą praktyką w związkach kynologicznych.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4699