Przychodnia dla Zwierząt

Żołądek i muzyka

Proszę Szanownych Państwa, w sferze piłkarskiej życia naszego narodu same porażki. Kibice na forach internetowych organizują bojkoty, złorzeczą na piłkarzy i działaczy.

W sferze życia politycznego - tak samo źle. Klasa polityczna obnaża swoje oblicze. Z tą klasą ta klasa moim skromnym zdaniem może wylądować na "naszej klasie". Ja nie wytrzymałem nerwowo i w zeszłym tygodniu poszedłem posłuchać w Sali Kongresowej Basi Trzetrzelewskiej. Było wspaniale. W poprzednim rzędzie siedziały panie Alicja Majewska i Halina Frąckowiak, których nazwiska chciałbym Państwu przypomnieć, a artystki pozdrowić. Muzyka jest najlepsza na wszystko i mam nadzieję, że w tym jednym wszyscy się zgodzimy.

Ostatnio zajmowałem się mechanicznymi chorobami żołądka. Ponieważ zbliżają się zimne dni, warto poświęcić kilka słów przewlekłemu zapaleniu żołądka, określanemu także jako przewlekły nieżyt. Najczęstsze przyczyny PZŻ to zjadanie zimnych bądź zmrożonych pokarmów. Zjadanie pokarmów zgniłych lub po terminie ważności. Helibobacter pylori, ta sama bakteria, która u nas, ludzi, prowadzi do wrzodów żołądka. PZŻ może wynikać z autoagresji, czyli stanu, w którym układ odpornościowy chorego traktuje śluzówkę żołądka jak wroga. Częstą przyczyną tej choroby jest gluten, zawarty we wszystkich produktach zawierających pszenicę. Zboże to jest zawarte niemal we wszystkich suchych karmach, nawet w produktach określanych jako lamb and rice, czyli jagnięcina z ryżem. Dlatego po zakupie należy bardzo uważnie przeczytać skład pożywienia.

Oczywistą przyczyną mogą być wirusy, a w szczególności parwowiroza i koronawiroza. U starszych zwierząt przyczyną przewlekłego zapalenia żołądka może być ostra lub przewlekła niewydolność nerek, czyli mocznica. U młodszych zwierząt, u których występują dolegliwości kostno-stawowe, a w kuracjach stosowane i zalecane są sterydowe lub niesterydowe leki przeciwzapalne, również może dochodzić do zapalenia śluzówki żołądka.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
3897