Przychodnia dla Zwierząt

Jednoręki bandyta, setka, kaleka i parwowiroza

Proszę Szanownych Państwa, cały czas czkawką odbija się pogrom ministrów w Rządzie RP z powodu afery hazardowej. Winni są oczywiście "jednoręcy bandyci". Tempo i głębia, z jaką media i politycy podchodzą do zagadnienia, skłoniła mnie do przemyśleń, czy winnych nie ma więcej. Otóż tak. W prywatnym śledztwie weekendowym znalazłem jeszcze "setkę" i "kalekę". "Setka" to oczywiście sto gram wódki czystej, a "kaleka" to tatar z jednym jajkiem. Takie okoliczności inwalidzko - gastronomiczne pozwoliły byłym panom ministrom na tytułowanie się per Rychu czy Krzychu. Tak to rozumiem, proszę Szanownych Państwa.

Teraz już bez przymrużonego oka chciałbym napisać kilka słów na temat parwowirozy. Parwowiroza jest ostrą wirusową chorobą żołądka i jelit u psów. Zarazek jest wszędobylski i trudny do zniszczenia. Brak odporności prowadzi do zachorowań bez względu na wiek, rasę czy płeć. Objawy pojawiają się nagle i mają tendencję do nasilania. Brak apetytu, pragnienia, wymioty, biegunka i szybko postępujące odwodnienie mogą w kilkanaście godzin doprowadzić do śmierci. Częstym i bardzo charakterystycznym objawem jest krwotoczność. W zaawansowanym stadium choroby osowiały psiak wymiotuje i biegunkuje krwią. Rozpoznanie nie nastręcza żadnych kłopotów. Niestety, leczenie tego schorzenia nie jest możliwe domowymi sposobami. Chciałbym przestrzec Państwa, aby nie podawać bez porozumienia z lekarzem weterynarii żadnych leków. Podawanie aspiryny, czopków rozkurczowych, zsiadłego mleka czy węgla lekarskiego może doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji lub zaostrzenia przebiegu choroby. Wszystkie leki muszą być podawane pozajelitowo, czyli w kroplówkach i zastrzykach. Szczególnie ważne jest podawanie dużych ilości płynów wieloelektrolitowych oraz środków zwiększających krzepliwość krwi. Najcięższy okres trwa około tygodnia i najczęściej psie życie udaje się uratować. Konsekwencjami po przebytej ostrej parwowirozie mogą być niewydolność trzustki, wątroby oraz trwałe czynnościowe uszkodzenie śluzówki żołądka i jelit, skutkujące niedotrawianiem spożytych pokarmów. Po chorobie obowiązuje przez co najmniej miesiąc dieta bezglutenowa.

Jak zapobiegać parwowirozie? Sposób jest prosty. Szczepić. W zestawach dla szczeniąt i psów dorosłych zawsze zawarta jest komponenta parwowirusowa. Przypomnę, że terminy szczepień szczeniąt to 6, 9 i 12 tydzień życia. Szczepienie psów dorosłych powinno odbywać się co 2 lata. Takie terminy w profilaktyce chorób podstawowych zalecam w swojej przychodni. W każdym przypadku serdecznie polecam konsultacje z najbliższym lekarzem weterynarii, bowiem o starych i aktualnych zagrożeniach na swoim terenie będzie wiedział najwięcej.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4650