Przychodnia dla Zwierząt

Uczmy się od trzustki

Proszę Szanownych Państwa, kiedy piszę te słowa wybory na prezydenta RP trwają. Pierwszy raz w swoim życiu wyborczym mam wrażenie głosowania na kota w worku. Z powodu tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego nie doczekaliśmy się kampanii z prawdziwego zdarzenia. Mało debat, mało dyskusji, sporów, przekonywania do swoich racji. Pobieżne przedstawianie programów, mało temperamentu i jasności. Wybory te opierać się będą bardziej o tezę "przeciw" niż "za" kandydatem. Mogę mieć tylko nadzieję, że znajdzie się tylu świadomych wyborców, aby naszego nr JEDEN wyłonić w pierwszej turze i spokojnie powrócić do swoich najbliższych i pracy bez strachu o przyszłość i strawną egzystencję.

A propos strawności. Warto poświęcić nieco uwagi narządom odpowiedzialnym za funkcję trawienia. W tym wydaniu omówimy trzustkę.

Ten nieduży, choć trzeci co wielkości po wątrobie i śledzionie narząd o łacińskiej nazwie pakreas, zbudowany jest z dwóch części. Anatomicznie wyróżniamy w niej głowę, trzon i ogon. Funkcjonalnie część wewnątrz - i zewnątrzwydzielniczą. Wewnątrzwydzielnicza część gruczołu zajmuje się produkcją dwóch hormonów, regulujących gospodarką cukrową, czyli glukozą. Insulina i glukagon to jak nasi prezydenccy kandydaci - są antagonistami. Glukagon podwyższa poziom glukozy, a insulina obniża. W stanie zdrowia mamy do czynienia z tzw. homeostazą, czyli biologicznym, harmonijnym kompromisem. Poziom cukru we krwi, niezależnie od sytuacji, jest praktycznie na stałym poziomie. Co można poradzić politykom? Drodzy Państwo, uczcie się od trzustki.

Insulina i glukagon produkowane są w tzw. wyspach trzustkowych, określanych także jako wyspy Langerhansa. Nazwa ta często jest przedmiotem żarcików wśród lekarzy o miejsce egzotycznych wyjazdów wakacyjnych przy braku pieniędzy.

Druga, zewnątrzwydzielnicza część trzustki połączona jest z układem pokarmowym przewodem głównym. Do dwunastnicy wydzielany jest sok trzustkowy, zawierający komplet enzymów trawiennych. Dzięki nim trawione jest białko, cukry złożone i tłuszcze do związków wchłanialnych do wnętrza organizmu. Rozłożone produkty procesu trawienia dowożone są układem krwionośnym do wątroby, która "przyrządza" metaboliczne posiłki dla poszczególnych tkanek, narządów i pojedynczych komórek naszych ssaczych ciałek lub cielsk.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4259