Przychodnia dla Zwierząt

Wirusowe zapalenie wątroby

Proszę Szanownych Państwa, półwiecze istnienia to tylko moment w szybko przemykającym życiu.

Świat zabawek mechanicznych coraz mniej bawi. Fascynuje mnie płomień zapalniczki coraz bardziej i krótkie chwile oczekiwania. Odtrutką na politykę jest muzyka, którą Szanownym polecam nieprzytomnie i interpeluję, aby połączyć Sejm z Filharmonią.

Jednym z najważniejszych organów ssaków jest wątroba. Organ nieprawdopodobny w ilości funkcji i niezniszczalny przez zdolność do regeneracji. Każdy zwierz i człowiek, jeżeli wykazuje objawy geniuszu, moim zdaniem bardziej z powodu wątroby nie mózgu, bowiem związki wątroby z mózgiem są nieoczekiwanie bliskie. Bardziej wątroba wpływa na mózg niż mózg na wątrobę.

Aliści piętą achillesową wątroby jest adenowirus typu 1/cav-1/ .

Wirusek jest wszędobylski, atakuje psowate, w tym lisy, wilki, szakale, hieny, kojoty i skunksy. Co ciekawe, potrafi dobrać się także do wątróbek niedźwiedzi brunatnych i polarnych. Po wtargnięciu do narządu wirusowi zależy na wysiewaniu się. Pierwsze tygodnie choroby są bezobjawowe, a zarazki znajdują się we wszystkich możliwych wydalinach: moczu, ślinie, kale. Psy mające nawyk lizania wszystkiego, co wąchają, łatwo zarażają się opornym na warunki środowiskowe wirusem. Dlatego można chorobę przenieść na obuwiu.

Fakt ten jest istotny dla profesjonalnych hodowli psów rasowych i wszystkich, w których w domach i mieszkaniach dorastają szczenięta.

W początkowej fazie infekcji cav-1 przełamuje bariery odporności. Namnaża się w migdałkach i węzłach chłonnych. Wirusiątka - tak nazwałbym potomstwo wirusów choroby Rubartha - po tygodniu pojawiają się we krwi i nią docierają do wątroby. Dzieciątka uszkadzają nie tylko narząd docelowy, ale i płuca, nerki, gałki oczne, węzły chłonne. Ważnym objawem jest utrata krzepliwości krwi, wynikająca z uszkodzenia hepatocytów, czyli komórek wątrobowych. Pojawiają się wynaczynienia i wylewy w narządach objętych infekcją. Z czasem zaczyna brakować witaminy A, co skutkuje objawem zapalenia rogówki, aliści jednego tylko oka.

Trzecia nazwa wirusowego zapalenia wątroby u psów, choroba Rubartha, to choroba niebieskiego oka.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4147