Przychodnia dla Zwierząt

Schronisko

Proszę Szanownych Państwa, dwudziestego pierwszego listopada będziemy wybierać włodarzy naszych małych Ojczyzn. Prezydentów miast i miasteczek, wójtów wsi i radnych gmin. Na 4 lata powierzymy im nasz dobrobyt i bezpieczeństwo.

Czytam, oglądam i słucham i od lat mam wrażenie, że gra się toczy wokół tych samych osób, ugrupowań, niekiedy koterii.

Patrzmy na swoich kandydatów, chodźmy na spotkania wyborcze, zadawajmy jak najtrudniejsze i odważne pytania. Dlaczego, po co, za ile? Czujmy się w swoich miejscowościach jak u siebie w domu.

W mojej gminie Jabłonna, poprę dotychczasową panią wójt, o ile ze sztabem swoich urzędników do przecinania biało-czerwonych wstęg nauczy się, że ułożenie jakiejkolwiek drogi utwardzonej, powinno być poprzedzone ułożeniem kanalizacji, wodociągów, telefonii, oświetlenia prowadzonego pod ziemią i gazociągu. Poprzedni wójtowie nadali tej gminie zwyczaj, niepotrzebnie hodowany nadal, budowania wszystkiego sześć razy za nasze pieniądze!

Będę przyglądał się młodym kandydatom i tym, którzy chcą kandydować, a mieszkają w gminie od niedawna. Nowi!

W sąsiedniej miejscowości Legionowo polecałbym uwadze miejscowych wyborców Radosława Szafrańskiego.

Dwudziestoczterolatka, absolwenta Wojskowej Akademii Technicznej, człowieka mimo młodego wieku już wyjątkowego. To są moi kandydaci, których się nie wstydzę. A Szanowni Państwo wiecie już, na kogo będziecie głosować?

Tekst wyżej jest nieprzypadkowy. Nawiązując do świata zwierząt, co jak zwykle można przełożyć na ludzi, mam na myśli dominację. Każdy pies, kot, kojot czy człowiek chciałby zajmować w swoim stadzie jak najwyższą pozycję społeczną.

Dominacja będzie związana z dynamiką zachowań, tak często przechodzącą w agresję. Dominant to osobnik alfa, czyli pierwszy, który ma pod sobą stado. Dobry alfa prowadzi swoje stado w taki sposób, aby jego dominacja opierała się głównie na szacunku. Oczywiście, są osobniki w stadzie, w stosunku do których alfa musi wykazać swoją siłę, umiejętność zwyciężania i bezwzględność, bo system gestów, zapachów i wyglądu trzewioczaszki nie pozwalają na inne rozwiązania. Serdecznie polecam wszelakie filmy przyrodnicze o stadach. Polecam też wizyty w zoo i poświęcenie kilkudziesięciu minut przy wybiegu pawianów, goryli czy szympansów.

Jak bardzo to, co widzimy w zachowaniach zwierząt, przekłada się na zachowania w sferze ludzkiej polityki, religii, przez sferę gospodarki i na nasze rodziny i związki.

Rozumiecie teraz, Szanowni Państwo?

Kto mówi, że trzeba walczyć..., będziemy prowadzić walkę, walczymy, walczmy!

W schroniskach dla zwierząt, co nie jest informacją popularną, 80% przypadków śmierci to zagryzienia.

Ze względów ekonomicznych na jedno zwierzę nie przypada nawet jeden kojec. W jednej małej psiej czy kociej schroniskowej ojczyźnie przebywa kilka do kilkunastu osobników tego samego gatunku. Zaczyna się więc układanie hierarchii i dominacja.

Nawet najbardziej doświadczeni opiekunowie zwierząt nie są w stanie przewidzieć zachowań zwierząt dokooptowywanych to wcześniej zintegrowanych stad. Często dochodzi walk na śmierć i życie.

Schronisko dla zwierząt nie jest naturalnym środowiskiem ani dla zwierząt, ani dla ludzi.

Ze względów ekonomicznych w blokowiskach nie jesteśmy w stanie sobie zapewnić rozsądnych relacji pomiędzy powierzchnią mieszkań a ilością lokatorów.

Żyjemy wciąż w czymś, co nadal przypomina schronisko dla zwierząt, będące własnością dziwnych pielęgniarzy. Dlatego warto być alfa lub wybierać tych, których głównym atutem są dokonania i autorytet. Nie agresja i walka. Zmieńmy naszą życiową powierzchnię i psychiczną przestrzeń.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
5699