Przychodnia dla Zwierząt

Szmery

Proszę Szanownych Państwa, nad szarą eminencją polskiej polityki i gospodarki zebrały się czarne chmury plotek i niejasności. Za medialną nijakość trzeba kiedyś zapłacić. Niewidoczny dla naszej społeczności wicepremier Pawlak podejrzewany jest przez ABW o ... nieważne o co - wszystko się wyjaśni, albo zatuszuje. Wiadomo, polityka przez większe lub mniejsze "p". Aliści cieszę się, że podniesiona została zasłona nad tajnością jego poczynań. Proszę zauważyć, że przedstawiciel 6% wyborców decyduje o stopie życiowej 94% i 100% społeczeństwa, będąc w totalnej ciemności dla reporterów. Czy polska gospodarka zagląda tylko do gabinetów dowódców wiejskich remiz strażackich? Jako wyborca chciałbym gospodarczego wicepremiera widzieć i słuchać. Popierać lub nie zgadzać się jak z widocznym, wyrażającym swoje poglądy czyli mającym jakąś twarz i osobowość Januszem Piechocińskim czy Eugeniuszem Kłopotkiem. Łatwo być języczkiem u wagi i gasić światło, nie płacąc za nic. Z tym się zgodzę, ale nie na poziomie wicepremiera. Czas na zmiany.

Dzięki fonendoskopowi możemy osłuchiwać mięsień sercowy. To cudowny twór. Ciężko pracujący narząd, już przed naszym i zwierząt narodzeniem do ostatnich naszych chwil. W jego wnętrzu znajduje się system zaworów, zapobiegających cofaniu się krwi. Zadaniem serca jest systematyczne, właściwe dla każdego gatunku, a także do okoliczności życiowej pompowanie krwi, która przepływając przez narządy dostarcza życiodajne składniki, a odbiera zużyte i niepotrzebne. Dotyczy to tlenu, białek, hormonów, witamin, wszystkich genialnie zaprojektowanych składników ciała.

Czasami w wywiadzie dowiadujemy się, że zwierzak zaczyna się nadmiernie męczyć. Jego aktywność spada. Pojawia się kaszel nocny lub ekstytacyjny. Przy większym wysiłku pojawiają się omdlenia połączone z zasinieniem języka i śluzówek. Dla lekarza są to wskazania do rozpoczęcia analizy układu krążenia. Najprostsze jest, oczywiście, osłuchiwanie. Słyszalne szmery zastawkowe pozwalają postawić diagnozę wstępną.

O skali uszkodzenia może decydować wprawne ucho badającego, a także badanie EKG, RTG oraz ultrasonografia. W przypadkach wątpliwych warto wykonać badanie dodatkowe, ponieważ w niewielkim procencie przypadków prawidłowy szmer sercowy może być tłumiony przez szmer oddechowy i sugerować nieistniejącą patologię. Dlaczego w sercu może szemrzeć? Otóż, kiedy płatki zastawek spotykają się w jednej płaszczyźnie i szczelnie blokują cofanie się krwi, słyszymy uderzenie płynu o zastawki, a uderzenie odbieramy jako ton. "Bum". W przypadku patologii, gdy krew się cofa, jej część przepływa z powrotem, wywołując wibrację płatków zastawek słyszalną jako ton "f".

Prawidłowy szmer oddechowy słyszalny jest jako "f", dlatego łatwo uznać go za patologiczny szmer serca.

W pierwszych dniach mojej pracy w grochowskiej klinice dr Szulc podpowiedziała mi prosty sposób na ustrzeżenie się błędu. Należy obserwować ruchy oddechowe lub/i - trzymać dłoń na klatce piersiowej. Wtedy nie sposób się pomylić. Dziękuję Ci Krysiu, zawsze o tym pamiętam, słuchając pacjentów i swoich najbliższych. Dzięki dr Krystynie nie uległem sugestiom kardiologów z Centrum Zdrowia Dziecka o wadzie serca mojego, wówczas 3-letniego, syna. To był tylko szmer oddechowy i zła interpretacja EKG. A gdybym był hydraulikiem?

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
5194