Przychodnia dla Zwierząt

Jak długo można drżeć?

Znów zadrżały media. Sekcje zwłok poległych pod Smoleńskiem zostały sfałszowane, przyczyny śmierci zawierają błędy. Proszę Szanownych Państwa, fakty są ważne. Czy to, co się stało po uderzeniu samolotu o ziemię, wymaga wielkiej wyobraźni? Aliści byłbym na tyle delikatny, aby ustalić jedynie kto jest kto. Tylko tyle. Absurdalnie nie chciano mogiły zbiorowej. Rosjanie oficjalnie pobrali próbki DNA i .... alkoholu, a my wpadliśmy w pogrzebowo pompatyczny pośpiech, który nie pozwolił patologom na należną dokładność.

Dlaczego niedawny Wawel budzi wątpliwości co do zawartości? Masakra ma swoje konsekwencje. Nie trzeba wielkiej wiedzy medycznej, aby stwierdzić, że przyczyną śmierci wszystkich było to samo. Uporządkowanie ciał wymaga czasu. Nawet z początkiem kampanii wyborczej nad trumnami ma być cicho. Jesteśmy po oficjalnej żałobie. Dość!

Wróćmy do osłuchiwania. W tym wydaniu NGP chciałbym poświęcić kilka słów nosówce. Wirus jest nieco przewrotny, ale wysoce zakaźny i potrafi zabijać. Pochodzi z grupy paramyxoviridae. Niegdyś atakował głównie psowate. W ostatnich latach obserwuje się jego mutacje i przypadki zachorowań i śmierci u fok, delfinów, morświnów, lwów i koni. Nasze władze sanitarne wzięły pod lupę tę chorobą, bowiem paramyxowirus może szkodzić człowiekowi. U psów choroba zaczyna się objawami kataralnymi. Ropny wyciek z nosa stanowi trzon nazwy. Niestety mylący. Chore zwierzę przechodzi anginę i odoskrzelowe zapalenie płuc. To właśnie powinien wychwycić lekarz weterynarii. Skojarzenie objawów niezaszczepienia lub długich odstępów czasowych pomiędzy szczepieniami pozwoli na postawienie diagnozy wstępnej. Przypuszczenia potwierdza się szybkim testem diagnostycznym. Jak wspomniałem wcześniej, objawy kataralne i płucne są tylko przykrywką. Ostatecznym celem jest układ nerwowy. Nosówka to zakaźnie nieropne zapalenie mózgu. Po objawach płucnych, którym objawem jest kaszel, zaczynają się objawy neurologiczne.

Nocne marsze, zaciskanie mięśni żwaczowych, drgawki, zaburzenia koordynacji ruchów kończyn i zaburzenia widzenia przeszkód. Efekt łapania much, których nie ma i stałe pogarszanie się kondycji ogólnej.

Nosówka ma dodatkowe postacie objawowe. Postać jelitową - biegunki i zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego oraz postać skórną, zwaną chorobą twardej łapy. Zaburzenia jelitowe są trudne do jednoznacznego rozpoznania. Natomiast charakterystyczne zwapnienie opuszek jednej tylko łapy stanowi klucz do postawienia diagnozy.

Schorzenie jest nieubłagane dla zwierząt pozbawionych szczepień. Mutuje się i może mieć wpływ na powstawanie ludzkich atypowych zapaleń mózgu i rdzenia mózgowego, idiopatyczne (nietypowe) padaczki, gąbczaste zapalenie tkanki nerwowej, stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera.

Szczepmy nasze psiaki i fretki zgodnie z zaleceniami lekarzy weterynarii i lekarzy rodzinnych. Nosówka, podobnie jak wścieklizna, jest naszym problemem wspólnym.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4844