Chłodnym okiem

Na wybory

W "Dzienniku Ustaw" 31 stycznia br. ukazała się i tym samym tego dnia weszła w życie ustawa zatytułowana "Kodeks wyborczy". Ponieważ nowy akt prawny wprowadza kilka zmian w dotychczasowych zasadach wyborczych, temu tematowi pozwalam sobie poświęcić dzisiejszy felieton (odezwał się we mnie stary belfer).

Jakie są nowinki? Najważniejszą z nich jest wprowadzenie okręgów jednomandatowych do Senatu RP. Do tej pory było tak, że idąc do wyborów otrzymywaliśmy kartę do głosowania na posłów do Sejmu RP, na której było wiele list i wielu kandydatów, z których mogliśmy wybrać jedną osobę i to się nie zmienia, oraz kartę do głosowania, na której było wielu kandydatów do Senatu i tu mogliśmy głosować na cztery nazwiska. Obecnie Warszawa w przypadku wyborów do Senatu została podzielona na cztery okręgi i można głosować tylko na jednego senatora. W okręgu obejmującym Pragę Północ, Pragę Południe, Targówek, Wesołą i Rembertów jest czterech kandydatów, spośród których bój zapewne rozstrzygnie się pomiędzy Markiem Borowskim wspólnym kandydatem PO i SLD, a Zbigniewem Romaszewskim, kandydatem PiS. Białołęka znalazła się we wspólnym okręgu z Bielanami, Śródmieściem i Żoliborzem; tam również jest czterech kandydatów, ale murowanym faworytem jest dotychczasowa senator z PO - Barbara Borys- Damięcka.

Osoby, które chcą wziąć udział w głosowaniu, a ostatnio migrowały, powinny sprawdzić we właściwym urzędzie dzielnicy, czy są umieszczone w spisie wyborców. W przypadku braku swoich danych - dopisać się do spisu. Idąc do wyborów zabieramy ze sobą dowód osobisty. Oczywiście, głosujemy poprzez postawienie krzyżyka w kratce obok nazwiska kandydata, na którego chcemy oddać swój głos. Jeden krzyżyk na karcie do głosowania do Sejmu RP i jeden krzyżyk na karcie do głosowania na senatora RP. Ważne jest to, aby krzyżyk przecinał się w przeznaczonej do tego kratce. Uniemożliwi to wtedy wszelkie spekulacje, czy oddany przez nas głos jest ważny, czy też nie. Tegoroczne wybory na Pradze Północ zostaną przeprowadzone w tych samych miejscach i w tych samych obwodowych komisjach wyborczych, co zwykle. Mamy też inne nowości w sposobie głosowania. Po pierwsze, w Kodeksie zostały ujednolicone godziny otwarcia lokali wyborczych we wszystkich przeprowadzanych w RP wyborach i referendach. Głosujemy pomiędzy 7.00 a 21.00. Nowością jest także możliwość głosowania przez pełnomocnika. Zasady są opisane w rozdziale 7 Kodeksu. W tegorocznych wyborach parlamentarnych wyborcy niepełnosprawni po raz pierwszy będą mogli głosować również za pośrednictwem poczty. Możliwość ta dotyczy także obywateli polskich przebywających podczas wyborów za granicą. Tyle nowinek. Ważny jest udział i świadomy głos.

PS. Trochę prywaty. Dziewiątego października warto zagłosować do Sejmu RP na liście nr trzy na dziewiątkę, a do Senatu na jedynki.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
4964