Pocztówka ze Strasburga

Z relacji w poprzednim numerze nasi Czytelnicy poznali Strasburg jako siedzibę Parlamentu Europejskiego. To miasto, stolica Alzacji jest największą metropoliąpółnocno-wschodniej Francji. Uchodzi za najbardziej niemieckie z francuskich miast. W swej historii, kraina i miasto przechodziły z rąk do rąk. Przegrana wojna Francji z Prusami sprawiła, że miasto zostało przyłączone do zwycięskiego państwa. Wróciło do Francji, gdy Niemcy przegrały I wojnę światową.

Ze Strasburgiem związanych było wiele wybitnych postaci. Tu w latach 1434-44 Jan Gutenberg udoskonalał wynalazek druku. Teraz ma plac swego imienia, z pomnikiem i uroczą stuletnią karuzelą (na zdjęciu na str. 3). Na tutejszym uniwersytecie studiował prawo słynny niemiecki poeta, powieściopisarz i filozof Johan Wolfgang von Goethe. Uczelnie o długiej tradycji mają siedziby w zabytkowych budynkach: Uniwersytet Ludwika Pasteura, Uniwersytet Roberta Schumana, ENA-Ecole Nationale d`Administration.

Do głównych atrakcji miasta należy gotycka katedra Notre Dame, zbudowana z różowego piaskowca, z 76-metrową wieżą, zakończona iglicą; z witrażami od XII wieku; organami z XIV wieku; czynnym zegarem z XVI wieku. W nocy katedra i jej otoczenie są wspaniale oświetlone, podobnie jak całe centrum miasta.

Z rogatki Barrage Vauban, wybudowanej dla obrony Strasburga od strony rzeki, można przemieścić się w malowniczą scenerię krajobrazową La Petite France, czyli Małej Francji - sieci wąskich uliczek z budynkami z muru pruskiego, kanałami, śluzami, mostami. Warto odwiedzić plac "Homme de Ferre", który nazwę zawdzięcza figurze rycerza w żelaznej zbroi. Ten plac to jeden z węzłów komunikacyjnych, gdzie krzyżują się wszystkie linie tramwajowe. Wycieczkę można odbyć także statkiem, płynącym po rzece Ill. Bogata jest oferta miasta w dziedzinie sztuki: Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Katedralne, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Alzackie. Na Placu Republiki można odwiedzić teatr, jedną z siedzib władz miasta, bibliotekę uniwersytecką i piękny skwer.

Na jednym z placów zobaczymy budynek Opery i pomnik gen. Leclerca, bohatera z czasów II wojny światowej. Na uboczu usytuowany jest pomnik, na którym wyryto pierwsze słowa Marsylianki: "Allons enfants de la Patrie".

Na zmęczonych wędrowaniem czekają restauracje z daniami kuchni alzackiej, a w "brasseries" czyli piwiarniach - specjały strasburskich browarów. W wielu barach i klubach, oprócz degustacji win - można posłuchać muzyki na żywo. Miasto słynie także z licznych festiwali i świąt. W czerwcu organizowany jest Strasburski Festiwal Muzyczny, jesienią - festiwal muzyki współczesnej.

W tym mieście pamiątki dawnej historii sąsiadują z symbolami współczesności. W pobliżu instytucji europejskich: Parlamentu, Trybunału Sprawiedliwości oraz Rady Europy znajduje się piękny park de l`Oranżerie, gdzie można odbyć spacer lub wycieczkę rowerową. Na kominie pałacyku Józefiny zobaczymy gniazda bocianów - symbolu Alzacji.

Strasburg - ta nazwa w języku niemieckim oznacza "miasto dróg". Tędy przebiegają liczne szlaki komunikacyjne. Jeśli któregoś z naszych Czytelników zawiodą one w ciekawe miejsca - zachęcamy do opisania swych wrażeń. Miejsca dla kolejnej "Pocztówki z..." nie zabraknie.


K.
Fot. Adam Rosiński




Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

5818