"Drzewko za butelkę" 2007

5 czerwca obchodzimy światowy Dzień Ochrony Środowiska. W ramach obchodów tego wydarzenia, 14 maja 2007 roku po raz trzeci na warszawskiej Białołęce ruszyła ekologiczna akcja edukacyjna "Drzewko za butelkę", której organizatorem jest Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA, a inicjatorem Sekretariat Programu "Odpowiedzialność i Troska".

Ideą akcji "Drzewko za butelkę" jest aktywne świętowanie Dnia Ochrony Środowiska poprzez zbieranie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek PET. W dziewięciu szkołach podstawowych na Białołęce odbędzie się konkurs na zebranie jak największej ilości plastikowych butelek. Odpady trafią do recyklingu, a uczestnicy akcji otrzymają sadzonki drzew i krzewów do posadzenia w wybranym przez siebie miejscu.

Akcja odbywa się pod patronatem Ministra Środowiska oraz Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a została zainicjowana w 2003 roku przez Sekretariat Programu "Odpowiedzialność i Troska".

Pierwszego czerwca, w ramach obchodów Dnia Dziecka, na terenie Klubu Piknikowego "Dziki Zakątek" odbędzie się wielki finał tej ekologicznej zabawy. Podczas festynu dzieci wezmą także udział w grach i zabawach edukacyjnych, otrzymają upominki i pamiątkowe gadżety, natomiast zwycięzcy rywalizacji pojadą na wycieczki.

- W tym roku dodatkowo przekazaliśmy nauczycielom i pedagogom materiały dydaktyczne, które powstały z myślą o zajęciach lekcyjnych dla uczniów. Materiały edukacyjne w formie zabawy mają zachęcić uczniów do poznawania istoty recyklingu opakowań jak i szerzej celów ochrony środowiska - mówi Krzysztof Kawczyński, prezes Zarządu Polskiego Systemu Recyklingu Organizacji Odzysku SA. Pakiety edukacyjne pozwolą nauczycielom na przeprowadzenie zajęć lekcyjnych, które dobrze uzupełnią to, co będzie się działo w ramach zbiórki butelek. Liczymy na to, że akcja będzie udanym połączeniem zabawy ekologicznej z edukacją "recyklingową" w pełnym tego słowa znaczeniu - dodaje Kawczyński.

Tę ekologiczną zabawę edukacyjną, z elementami rywalizacji organizują w naszym mieście Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku SA, AG Complex Sp. z o.o., Urząd Dzielnicy Białołęka oraz przedsiębiorcy - sponsorzy nagród. Warto wiedzieć, że ...

W akcję angażują się nie tylko dzieci, ale i nauczyciele, rodzice, samorządowcy, szefowie firm i instytucji – po prostu dorośli. Trudno również wyobrazić sobie to |wielkie zbieranie| bez pomocy mediów lokalnych, środowiskowych i ogólnopolskich. To zadziwiająco pozytywna wspólnota idei i chęci pożytecznego działania. Działania "W Trosce o Naturę".

Zapytaj jednego ze szkolnych koordynatorów o akcję i wartości jakie dzięki niej przekazujemy uczniom. Kontakt do jednej z 9 uczestniczących w akcji szkół: Bożena Szymczak, koordynator akcji "Drzewko za Butelkę" w SP nr 257 (tel. 022 811 24 40). Szacuje się, że w Polsce rocznie wytwarza się 130 tys. ton butelek PET, czyli około 5 mld butelek. Zaledwie co 10 butelka jest selektywnie zbierana i poddawana procesom recyklingu. Pozostałe butelki zapełniają składowiska odpadów i zalegają tam 200-300 lat. Dlatego zorganizowanie działań mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej i prostych zasad odzyskiwania butelek PET, ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska. Akcja "Drzewko za butelkę" jest prostym, konkretnym i atrakcyjnym sposobem na edukację w tym zakresie.

Akcja jest elementem rozwoju i budowy programu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych "W Trosce o Naturę".


 

5384