Nowości Novego Kina Praha

Dwa lata temu zburzony został budynek kina "Praha" przy ul. Jagiellońskiej 26. W tym samym miejscu 15 czerwca br. otworzyło podwoje Nove Kino Praha.

Od kilku miesięcy zainteresowanie mieszkańców budziły płaskorzeźby, umieszczone na elewacji budynku, przedstawiające twarze znanych, nieżyjących już polskich aktorów: Romana Wilhelmiego, Hanki Bielickiej, Wacława Kowalskiego i Władysława Hańczy, Bogusława Kobieli, Zbigniewa Cybulskiego, Kaliny Jędrusik, Leona Niemczyka, Tadeusza Łomnickiego, Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza, Aleksandry Śląskiej. Zaprojektował je zwycięzca konkursu, student ASP, Jerzy Dobrzański, wykonał artysta rzeźbiarz Piotr Banasik, pod opieką artystyczną prof. Antoniego Pastwy.

Płaskorzeźby, mające formę kadrów filmowych, opasują budynek; każda waży ok. 5 ton, ma wymiary 4,5 na 1,5 metra. Wewnątrz budynku, na poziomie I piętra, także biegnie taśma filmowa, ale tu kadrami są wielkoformatowe fotosy gwiazd polskiego kina. Zdjęcia aktorów umieszczone są przy wejściu do trzech sal kinowych. Łącznie pomieszczą one 555 widzów. W jednej z sal, multimedialnej, na 122 osoby, oprócz pokazów filmów w technice cyfrowej, organizowane będą imprezy pozakinowe. Zainauguruje je 27 czerwca konferencja na temat rewitalizacji Pragi.

Nove Kino Praha to pierwsze w Polsce kino cyfrowe. Specjaliści przekonują, że system cyfrowej projekcji zapewnia krystalicznie czysty obraz, czystszy niż z taśmy 35 mm, bez rys, zadrapań, kurzu; z bogatszą, nie spotykana w tradycyjnej technice, paletą barw, ze stabilnym obrazem, bez drgań. W Novym Kinie Praha widzowie będą mogli to sprawdzić 29 czerwca, oglądając film "Shrek Trzeci" w wersji cyfrowej.

Na rozpoczęcie seansu można poczekać w wygodnych fotelach w holu lub przy barze. Kolorystyka wnętrza odpowiada barwom logo. W salach kinowych, dominującą ciemnoszarą barwę foteli rozjaśniają pojedyńcze pomarańczowe okazy. Bardzo efektowne jest oświetlenie sal - z cieniutkimi pasmami światła, przechodzącymi przez ściany na sufit.

Wszystkie wnętrza są przytulne, przyjazne widzom, zaprojektowane zgodnie z koncepcją Instytucji Filmowej Max-Film SA. Projektantem budynku Centrum Praha, w którym mieści się Nove kino Praha, jest Krzysztof Tyszkiewicz ze spółki Juvenes. W kwietniu ubiegłego roku Max-Film otworzył Nove Kino Tychy; podobne obiekty planuje w Płocku i Siedlcach.

Zapraszając widzów do Novego Kina Praha, prezes Max-Film Krzysztof Andracki wyznał: Chciałem, by w tej części Pragi powstał obiekt, nawiązujący do starej warszawskiej architektury - zbudowany z piaskowca, ozdobiony płaskorzeźbami. I udało mi się to marzenie zrealizować.

Twórcy nowego obiektu okazali szacunek dla pamiątek ze starego kina "Praha": 3 oryginalne płaskorzeźby zostały odrestaurowane i można je obejrzeć w holu; neon z dachu został zachowany i posłuży jako element scenografii księgarnio-kawiarni "Czuły Barbarzyńca". Do odwiedzenia pierwszego w Polsce kina cyfrowego nie trzeba namawiać widzów, zainteresowanych nową techniką filmową. Andrzej Dasiewicz, kierownik Kina Nova Praha, jest przekonany, że wszystkich zachęci wystrój obiektu, klimat wnętrz, możliwość korzystania z bezprzewodowego Internetu, a nade wszystko - interesujący repertuar. 29 czerwca główną atrakcją będzie "Shrek Trzeci" w wersji cyfrowej. O godz. 21 w programie są "Praskie klimaty" - filmy czeskie, po południu - horror "Hostel2" i "Ocean's 13", około południa "Rodzinka Robinsonów", "Fantastyczna czwórka 2", "Piraci z Karaibów". Od 6 do 21 lipca pokazywane będą filmy polskie, potem - francuskie. Trwają rozmowy, by jesienią w Novym Kinie Praha odbył się Festiwal Laudyna. Od połowy sierpnia nawiązana zostanie współpraca z gimnazjami i liceami z Pragi i okolic.

Razem z Czułym Barbarzyńcą będziemy ostoją kultury na starej nowej Pradze - deklaruje Andrzej Dasiewicz. Na seanse od poniedziałku do piątku do godz. 17 bilet normalny kosztuje 16 zł, ulgowy 14 zł, studencki 13 zł, rodzinny 15 zł; od piątku od godz. 17 do niedzieli, odpowiednio: 20 zł, 15 zł, 15 zł, 16 zł; w kinie cyfrowym od poniedziałku do piątku do godz. 17: normalny 18 zł, ulgowy 15 zł, od piątku od godz. 17 do niedzieli, odpowiednio, 23 zł i 16 zł. Rezerwacja internetowa www.novekino.pl, telefoniczna 022 34 30 300.


K.

W każdej sali przewidziano miejsca dla osób niepełnosprawnych; dojazd do sal na piętrze - windą.


Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

7345