Baseny otwarte

W samo południe, 10 września, uroczyście otwarty został Kompleks Basenów Rehabilitacyjnych przy ul. Balkonowej 2/4. W obecności wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza, burmistrza Grzegorza Zawistowskiego i zarządu Targówka oraz radnych z przewodniczącym Zbigniewem Poczesnym - obiekt poświęcił abp. Sławoj Leszek Głódź. "Czynię to z radością" - powiedział, przypominając akt poświęcenia fundamentów tego kompleksu.

Do przeszłości nawiązał też Jacek Wojciechowicz: Wszystkie działania podjęte w poprzedniej kadencji dziś doprowadziły do finału: otwarcia basenu - obiektu sportowego, ale także medycznego, największego w Warszawie.

Za wysiłek, który zaowocował powstaniem tego obiektu, burmistrz Grzegorz Zawistowski i dyrektor Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej W-wa Targówek, Witold Bromboszcz, dziękowali radnym, urzędnikom, władzom stolicy i Targówka oraz projektantom i wykonawcom. Inwestycja kosztowała 22 mln zł i została wykonana w terminie, co jest dziś rzadkością. Jako bardzo potrzebna mieszkańcom, musi być dobrze finansowana.

Po uroczystym przecięciu wstęgi, uczestnicy uroczystości przeszli przez przebieralnię, na płytę basenu - jedynego na Mazowszu, w którym do niecki można wjechać na wózku inwalidzkim.

Niecka główna basenu ma wymiary: 16x25 m, głębokość 120x180 cm (6 torów o szer. 200 cm oraz pas o szer. 350 cm dla potrzeb szkoleniowo-rehabilitacyjnych). Niecka basenu rehabilitacyjnego ma kształt nieregularny, głębokość od 65 cm, 90 cm do 120 cm. W obrębie niecki jest tzw. kanał suchy, poręcze do ćwiczeń, schody zejściowe, płyta z napowietrzaniem, masaże kręgosłupa i uda, wanna Whirpool.

Jako pierwszy użytkownik, do historii obiektu wpisał się wiceburmistrz Targówka Sławomir Antonik, który w pięknym stylu i pełnym ubraniu przepłynął całą długość basenu.

22 sierpnia m.st. Warszawa przekazało obiekt do nieodpłatnego użytkowania SZP ZOZ W-wa Targówek, a 6 września Rada Warszawy podjęła uchwałę o włączeniu Kompleksu Basenów Rehabilitacyjnych do SZP ZOZ. Można będzie tu korzystać m.in. ze świadczeń rehabilitacyjnych w ramach ubezpieczeń, finansowanych przez NFZ.

Pływalnia kryta rehabilitacyjno-oświatowa jest częścią kompleksu rehabilitacyjnego. Druga część inwestycji - rozbudowa przychodni rehabilitacyjnej, realizowana będzie w latach 2008 - 2009.

Korzystając z obecności wiceprezydenta Jacka Wojciechowicza na uroczystości, zapytaliśmy go o sprawę hali sportowo-widowiskowej Arena Varsovia przy Bramie Białostockiej. "To jest na razie w sferze planów. Są prowadzone prace w tej sprawie. Dziś o przesądzeniach ostatecznych za wcześnie byłoby mówić" odpowiedział wiceprezydent. Czy będzie Pan coś działał, by Arena Varsovia powstała? "Tak, ale trzeba pamiętać o tym, że Warszawa buduje stadion Legii; trzeba pamiętać o Polonii; trzeba pamiętać, że ma być budowane Narodowe Centrum Sportu. Musimy te wszystkie aspekty wziąć pod uwagę."


K.
4794