Pięć lat na czterech piętrach

Od 22 listopada w Domu Kultury "Praga" dominują różnokolorowe "5" - znak obchodzonego właśnie jubileuszu. Do okolicznościowej fotografii pracownicy pozowali na luzie; zgodnie zapewniają jednak, że swe obowiązki traktują poważnie: "Codzienną pracą staramy się spełniać oczekiwania prażan, którzy są właścicielami tego miejsca. Jesteśmy dla Was."

W DK "Praga" działają pracownie: plastyczna, teatralna, muzyczna, taneczna, językowa, informatyczna, foto-filmowa dla dzieci i dorosłych, warsztaty naukowe dla dzieci. W okresie 5 lat, w zajęciach w pracowniach wzięło udział ok. 300 osób. Około 1000 uczestników zainteresowały programy autorskie: zajęcia dla dorosłych: "Taniec, zdrowie, sukces", program dla osób niepełnosprawnych „Baw się razem z nami”; Praski Turniej Szachowy; Praska Szkoła Literatury; Klub Praskich Twórców; kursy komputerowe dla bezrobotnych; Sobotnie Poranki Familijne.

W Praskim Centrum Wystawowym na I piętrze zorganizowano dotychczas ekspozycje: malarstwa (12), fotografii (6), rzeźby (4), plakatu (1), karykatury (1); 3 wystawy prac artystów amatorów i 4 wystawy prac dzieci. Wiele z nich prezentowaliśmy na naszych łamach.

Stałe cykle to: Praskie spotkania z gwiazdą (było już 60); Praskie recitale (35); Praskie koncerty kameralne (21); Wieczory jazzowe (12); Bardowie na Pradze (12); Praskie spotkania kabaretowe (17).

Dom Kultury "Praga" to nie tylko budynek na ulicy Dąbrowszczaków - uzupełnia dyrektor Ryszard Makowski – to także Muszla Praska, która żyje przez całe lato. Odbywają się tam koncerty, seanse filmowe, zajęcia "Lata w mieście". W niedzielne popołudnia dużo ludzi z przyjemnością korzysta z naszej oferty, nawet niekoniecznie wiedząc, że jest to oferta Domu Kultury "Praga".

Ryszard Makowski jest mocno związany z prawobrzeżną stolicą: urodził się w Międzylesiu, przez 20 lat mieszkał na Pradze Północ, tu poznał swą przyszłą żonę (urodzoną na ul. Stalowej); po ślubie zamieszkali na ul. Szanajcy.

Jak to się stało, że artysta kabaretowy został dyrektorem Domu Kultury "Praga"? Ryszard Makowski z uśmiechem wspomina, że propozycja pracy „za biurkiem” wydała mu się bardzo atrakcyjna, bo otrzymał ją niedługo po operacji ścięgna Achillesa, gdy nie było wiadomo, czy będzie mógł chodzić. Wcześniej, jeżdżąc po Polsce z kabaretem OTTO, poznał wiele domów kultury. "Szansa zrobienia czegoś na pozbawionej ośrodków kultury Pradze była wyzwaniem, które w tamtym momencie życia chętnie podjąłem i nie żałuję" - mówi Ryszard Makowski, kierujący placówką od 28 kwietnia 2003 roku.

Pracująca tu od 5 lat Małgorzata Grabna została zastępcą dyrektora 1 października br., gdy na emeryturę odeszła Agata Rymkiewicz. W uroczystości jubileuszowej uczestniczyli m.in. zasłużeni dla powstania DK "Praga": były burmistrz Pragi Północ Ireneusz Tondera oraz prezes Mieczysław Wojdyga, który w każdą środę pełni dyżur w pokoju udostępnionym Towarzystwu Przyjaciół Pragi.

Czteropiętrowy jubileuszowy tort wspólnie z Ryszardem Makowskim dzieliła burmistrz Pragi Północ Jolanta Koczorowska. Z życzeniami i upominkiem, symbolizującym prawie 5-letnią współpracę, przybyli goście z gminy Długosiodło (na zdjęciu z lewej). Życzenia pomyślności złożyła dyrektor Biblioteki Janina Masłowska oraz sportowcy z DOSiR z ul. Szanajcy. Andrzej Gałązka z pobliskiego sklepiku "Jędruś" podarował smakowite owoce.

W części artystycznej wystąpili uczestnicy zajęć teatralnych, prowadzonych przez Jerzego Woźniaka: Katarzyna i Adam Kowalscy w scenie z "Poskromienia złośnicy" oraz zespół "Ensemble de Nord", który dał piękny koncert muzyki barokowej.


K.
5514