Czas na ekoprezenty

Święta są znakomitą okazją, aby pokazać, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyje – przekonuje Fundacja „Nasza Ziemia”. Ten wpływ wywieramy za pomocą portfeli i kart kredytowych. To, co kupujemy, zmienia świat! Możemy kupować śmieci i śmiecić. Możemy marnotrawić energię.

Pomyślmy jednak, czy wszystko, co nam sprezentuje święty Mikołaj, musi być wielokrotnie opakowane? Kolejne papierki, folie, torby foliowe trafią na wysypisko. Każdego roku, właśnie w grudniu, w okresie świąt Bożego Narodzenia, handel zbiera największe żniwo. W tym okresie w Polsce produkuje się blisko 1,5 mln ton śmieci!

Czy kupując prezenty i robiąc zakupy na święta, musimy przynosić do domów setki jednorazowych torebek? Wystarczy zabrać ze sobą na zakupy kilka dużych toreb wielokrotnego użytku. Im mniej śmieci wyniesiemy ze sklepu, tym mniej zapłacimy za wywóz odpadów i mniej ich trafi na wysypiska.

To, co wybieramy na prezenty, często szybko się psuje, na przykład takie jednorazowe prezenty, które po zużyciu wyrzucamy na śmieci. Trafiają tam masowo toksyczne baterie, używane w wielu tanich gadżetach. Może zatem warto chwilę się zastanowić i zamiast wielu "jednorazówek" kupić rzeczy trwalsze. Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, kojarzą się nam z feerią świateł. Może warto jednak poświecić ekologicznie, zamiast energożernych żarówek stosując ekologiczne świetlówki. Zużyją mniej prądu, spali się mniej węgla potrzebnego do wyprodukowania energii, mniejsza będzie emisja dwutlenku węgla, a my zapłacimy mniejszy rachunek za energię.

Warto, aby wśród prezentów znalazły się rzeczy praktyczne i ekologiczne; sprezentujmy więc na przykład zestaw energooszczędnych świetlówek, dzięki którym rachunki za prąd zmniejszą się nawet o 20% miesięcznie lub specjalną końcówkę napowietrzającą do prysznica, dzięki której ograniczymy zużycie wody do 30%. Wszystkim, którzy są bardzo zajęci i wiecznie brakuje im czasu, często wydaje się, że prezenty zrekompensują ich dzieciom i najbliższym osobom – czas i troskę, która im się należy. Ich właśnie Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji „Nasza Ziemia” zachęca: Podarujmy sobie i swoim bliskim "Czas". Czas na rozmowy, wspólny posiłek lub spacer bez pośpiechu, czytanie razem z dziećmi, pójście do kina czy teatru, spotkanie dalszej rodziny, przyjaciół… i to nie tylko w Święta. Odkryjmy znowu magię otaczającego nas świata; zauważmy ptaki na niebie, chmury, obrazy odbite w kałużach, deszcz na policzku… Warto się zatrzymać. Będzie zdrowiej, przyjaźniej i ekologicznie. Spróbujmy!


O.K.
4405