ŚWIT cyfrowy

Z przyjemnością zawiadamiam mieszkańców Targówka i sąsiednich dzielnic, że 11.01.2008 r. w Domu Kultury ŚWIT zainauguruje działalność pierwsze na Targówku kino cyfrowe. Po kinach Praha, Silver Screenie i Złotych Tarasach będzie to czwarta sala wyposażona w kinowy projektor cyfrowy.

Z kronikarskiego obowiązku warto również odnotować, że dzięki Zarządowi i Radzie Dzielnicy Targówek, będzie to pierwsza samorządowa instytucja kultury wyposażona w tak nowoczesny sprzęt kinematograficzny. Głównym atutem kina cyfrowego jest lepsza ostrość i stabilność obrazu, lepszy i bardziej czysty dźwięk oraz najwyższa jakość projekcji bez względu na ilość projekcji i miesięcy użytkowania kopii. Modernizacja kabiny projekcyjnej obejmowała również instalację nowoczesnego nagłośnienia dolby digital sorrund, a także wymianę starych projektorów na nowoczesny projektor filmowy 35 mm Kinoton z podajnikiem talerzowym. W efekcie uzyskaliśmy zupełnie nową jakość technologiczną, która oprócz gwarancji doskonałej jakości obrazu i dźwięku w przypadku projektora cyfrowego oznacza możliwość wyświetlania filmów premierowych.

Do tej pory ograniczona ilość kopii filmowych powodowała, że dostęp do nich był możliwy dopiero wtedy, gdy multipleksy postanowiły zdjąć je ze swoich ekranów. Z tego powodu repertuar filmowy dla widza poszukującego nowości nie mógł być atrakcyjny. W porównaniu z tytułami premierowymi dostępnymi na tradycyjnej taśmie 35 mm, wybór premier w technice cyfrowej na dzień dzisiejszy jest jeszcze ubogi, ale biorąc pod uwagę najbliższe plany dystrybutorów kinowych, możemy być raczej pewni jednej premiery miesięcznie na ekranie kina ŚWIT.

Warto w tym miejscu przypomnieć, jak szybko płyta DVD uzyskała przewagę nad kasetą filmową VHS, jak szybko w naszych domach odtwarzacze DVD zastąpiły magnetowidy. Jesteśmy świadkami permanentnej rewolucji technicznej.

Bez wątpienia kino cyfrowe jest odważnym i właściwym krokiem w XXI wiek. Inaugurację kina cyfrowego zaczniemy 11.01.2008 r. o godzinie 19.45, premierowym pokazem filmu fab. prod. USA pt. JESTEM LEGENDĄ, który będziemy wyświetlać przez 3 tygodnie. W celach promocyjnych bezpłatne zaproszenia dwuosobowe będziemy udostępniać za pośrednictwem prasy stołecznej, lokalnej i rozgłośni radiowych. Pomimo możliwości, jakie daje nam kinematograficzny sprzęt cyfrowy, nie zamierzamy konkurować z multipleksami. Cele i zadania instytucji kultury są nieco inne niż komercyjnego kina. W pierwszym przypadku bardziej chodzi o wartości, a w drugim o zyski. Dlatego nasza dotychczasowa przynależność do sieci kin studyjnych, obligująca do wyświetlania wartościowego repertuaru europejskiego i światowego, będzie kontynuowana. Będziemy czynić to w formie Przeglądów Filmów Europejskich, które pozwolą nam poznać, zrozumieć i polubić Europejczyków innych narodowości. Będziemy kontynuować i doskonalić edukację filmową dzieci i młodzieży w ramach Szkolnych Klubów Filmowych. Edukacyjne cykle filmowe rozszerzymy na środowisko nauczycielskie, które dzięki nowym kwalifikacjom będzie mogło wykorzystać Szkolne Kluby Filmowe do celów dydaktycznych i wychowawczych. Najmłodsza publiczność filmowy świat przygód poznawać będzie dzięki Porankom Filmowym. Reaktywowany będzie studencki Dyskusyjny Klub Filmowy przy kinie ŚWIT. Nowa ekipa młodych koneserów oprócz przyrządzania filmowej uczty duchowej zamierza na swoje spotkania zapraszać aktorów, reżyserów i krytyków filmowych. Warto zainteresować się ich poczynaniami. Wierną publiczność zdobyło sobie Kino Złotego Wieku przy Bródnowskim Uniwersytecie III Wieku Dlatego poprzez codzienną organizację seansów we wczesnych godzinach popołudniowych i przystępną cenę biletu (8 zł) mamy zamiar formułę Kina Złotego Wieku rozszerzyć na osoby starsze (rencistów i emerytów), nie będące słuchaczami naszego Uniwersytetu III Wieku. Warto również pamiętać, że sala Kina ŚWIT jest wielofunkcyjną salą widowiskowo-kinową liczącą sobie 370 miejsc. Oprócz seansów filmowych występują w niej znane polskie kabarety, organizuje się poranki teatralne, imprezy środowiskowe, międzyszkolne konkursy teatralne i wokalno-muzyczne. Od 2005 roku sala widowiskowo-kinowa jest również miejscem wykładów i seminariów (pierwszego w prawobrzeżnej Warszawie) Bródnowskiego Uniwersytetu III Wieku.

Kino jest więc jedną z wielu form działalności Domu Kultury ŚWIT. Kontynuuje tradycje przedwojennych kin działających na Bródnie - tj. kina Klub, Kolejowego i Kina Domu Dozorców. Instalacja nowoczesnego sprzętu kinematograficznego w samorządowym Domu Kultury sprawi, że mieszkańcom Targówka przybyła doskonale wyposażona sala kinowa. O wyborze kina decydować będą wyłącznie względy programowe i preferencje kulturalne widzów. Na terenie naszej dzielnicy jest wystarczająco dużo miejsca dla kina komercyjnego jak i dla niszowego. Podobnie jak wystarczyło miejsca dla wielu konkurujących ze sobą centrów handlowych. Możliwość wyboru zawsze odbywa się z korzyścią dla klienta, w tym również dla uczestników życia kulturalnego. Dla wielu osób istotnym czynnikiem jest również cena biletu. Dla studentów, młodych rodzin i osób starszych może niekiedy okazać się ona przeszkodą trudną do pokonania. Dom Kultury ŚWIT jest samorządową instytucją kultury, działającą w oparciu o zasadę non profit. Zgodnie z naszym cennikiem bilety ulgowe przysługujące uczniom, emerytom, rencistom kosztują od 10 do 12 zł. Cena biletów normalnych natomiast wynosi od 12 do 15 zł. Bilet rodzinny kosztuje od 10 do 12 zł. Ceny biletów zależą od dnia i godziny seansów i wyboru techniki projekcji - tradycyjnej (35 mm) lub cyfrowej. Cena biletu na seanse filmowe dla szkół wynosi do 10 zł. Łatwo sprawdzić, że warunki, które proponujemy, mogą okazać się bardzo zachęcające. Szczegóły dotyczące repertuaru można znaleźć w prasie stołecznej i na naszej stronie internetowej www.dkswit.com.pl.

Dla czytelników gazety na hasło NOWA GAZETA PRASKA mamy do zaproponowania dwa podwójne zaproszenia na inaugurację kina cyfrowego i premierę filmu "Jestem Legendą". Odbiór w sekretariacie Domu Kultury ŚWIT tel. 811-01-05. Serdecznie zapraszamy. UWAGA! Dla dziennikarzy - po uprzednim zgłoszeniu - wstęp wolny.

Dyrektor Domu Kultury ŚWIT
Jacek Białek
8038