Dwa testamenty

Burmistrz deklaruje pomoc

Tak jak zapowiadaliśmy, towarzyszymy mieszkańcom budynków przy Tykocińskiej 30 i 40 w zmaganiach o sprawiedliwość. Nabyte na podstawie sfałszowanego testamentu budynki, tuż przed zapadnięciem wyroku zostały przekazane przez oskarżonego Mirosława K.: jeden - córce (ta szybko sprzedała go deweloperowi), zaś drugi - zięciowi oskarżonego.

W myśl prawdziwego testamentu Florentyny Krzeszewskiej, kamienice powinny się znaleźć w rękach instytucji kościelnych. Mieszkańcy mieli nadzieję, że w czasie trwania postępowania sądowego, które jednoznacznie wykazało fałszerstwo i po zapadnięciu wyroku skazującego oskarżonego na 2 lata w zawieszeniu na 5 lat, odpowiednie urzędy powstrzymają bezprawie i fałszywi właściciele budynków będą musieli zwrócić nienależnie otrzymane nieruchomości. Tak się nie stało, wobec tego postanowili walczyć dalej. Udali się do Sławomira Antonika, wiceburmistrza dzielnicy Targówek. Ten obiecał daleko idącą pomoc.

Podczas spotkania z burmistrzem Sławomirem Antonikiem usłyszeliśmy, że budynki zostały przekazane bezprawnie. Sprawa nie jest beznadziejna, można podjąć próbę odzyskania nieruchomości z wykorzystaniem instytucji prawnej tzw. skargi pauliańskiej. Instytucja owa jest stosowana przez syndyków masy upadłościowej w przypadku roszczeń osób trzecich w stosunku do majątku pochodzącego z przestępstwa, majątku, który został przekazany rodzinie oskarżonego o popełnienie przestępstwa. Sławomir Antonik zapewnił nas, że obowiązkiem władz miasta - w przypadku budynków przy Tykocińskiej 30 i 40 - jest zadbanie o pokrzywdzonych najemców, zaś nowi właściciele budynków nie mogą się tłumaczyć, że nie wiedzieli iż oskarżony wszedł w ich posiadanie niezgodnie z prawem. – Zleciłem, by nasz wydział prawny starannie zbadał sprawę. Ekspertyza będzie gotowa najprawdopodobniej w połowie lutego. Po uzyskaniu opinii skontaktujemy się z prawowitymi spadkobiercami budynków i razem będziemy działać. Będę osobiście nadzorował tę sprawę - zadeklarował burmistrz Sławomir Antonik.

Elżbieta Gutowska
3926