Sukcesy "Muszelki"

Kompleks Basenów Rehabilitacyjnych "Muszelka" przy ul. Balkonowej 2/4 został zwycięzcą konkursu "Warszawa bez barier", organizowanego przez Biuro Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. 6 grudnia ubiegłego roku, podczas Wielkiej Gali Integracji, dyrektor Witold Bromboszcz odebrał dyplom dla "Muszelki" jako najlepszego obiektu użyteczności publicznej.

"Uznaliśmy, że ten obiekt jest bezkonkurencyjny" - powiedział wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński, który 28 stycznia, wspólnie z burmistrzem Targówka Grzegorzem Zawistowskim uroczyście odsłonił pamiątkową tablicę, wmurowaną w holu pływalni. Potrzebnym, przyjaznym dla każdego miejscem, gdzie następuje integracja, nazwał "Muszelkę" Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
"Muszelka" należy do nielicznych na Mazowszu obiektów sportowo-rekreacyjnch, w których wszędzie można dojechać na wózku. Jest też pierwszą w województwie publiczną pływalnią, administrowaną przez służbę zdrowia, konkretnie przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Warszawa Targówek. Taka koncepcja powstała w poprzedniej kadencji samorządu - wspomina Dariusz Klimaszewski, przewodniczący Rady Społecznej SZP ZOZ. Basen, zaprojektowany jako międzyszkolny, położony był blisko Przychodni Rehabilitacyjnej. Pomysł przekształcenia go w obiekt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych poparli radni komisji zdrowia. Rada Warszawy podjęła uchwałę w tej sprawie. Konkretne rozwiązania zmian podsunął dr Czesław Sokołowski, który wspólnie z twórcą projektu architektonicznego pływalni Piotrem Płaskowickim przyjęli do realizacji wielofunkcyjne rozwiązania, umożliwiające prowadzenie różnego rodzaju zajęć.

Wprowadzona w życie koncepcja umożliwiła podpisanie umowy i finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia zajęć rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych. Obecnie prowadzona jest również nauka pływania dla przedszkolaków oraz zajęcia sportowe członków sekcji pływackiej Klubu Sportowego Niepełnosprawnych "Start" Warszawa, a także unijny program nauki pływania dla 8-latków. Korzysta z niego tygodniowo około 1000 uczniów z Targówka, Marek i Ząbek. Kolejne 1000 dzieci w skali miesiąca korzysta z zajęć rehabilitacyjnych. Po dokonanej przez lekarza pediatrę diagnozie oraz na podstawie wstępnych badań w Przychodni Rehabilitacyjnej na ul. Balkonowej dzieci trafiają w ręce rehabilitanta, prowadzącego zajęcia w sali rozgrzewkowej i na basenie.

Trzeba również wspomnieć o programie aktywizacji osób niepełnosprawnych, który w ramach współpracy SZPZOZ z Wydziałem Sportu Urzędu Dzielnicy Targówek, umożliwia bezpłatne skorzystanie z pływalni przez dwie godziny dziennie wszystkim niepełnosprawnym fizycznie mieszkańcom Targówka. Po dwóch tygodniach od wprowadzenia programu, korzystało z niego 15 - 20 osób tygodniowo. Jest duże zapotrzebowanie na podobne programy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie uda nam się przygotować również taka ofertę – mówi Marcin Jakubowski, kierownik pływalni.

Na pływalni "Muszelka" padł już Rekord Świata i 2 Rekordy Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych. Ten bilans z pewnością się powiększy, bo w czerwcu odbędzie się tu olimpiada dla osób niepełnosprawnych, we wrześniu kolejna impreza integracyjna, a w październiku - Puchar Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych.

W kwietniu rusza rozbudowa przychodni rehabilitacyjnej. Całość będzie gotowa w 2010 roku – zapowiada dyrektor SPZ ZOZ dr Witold Bromboszcz. W godzinach wczesnoporannych, popołudniowych, oraz w weekendy pływalnia "Muszelka" dostępna jest dla wszystkich, na zasadach komercyjnych. Poza pływaniem rekreacyjnym, dwiema saunami, przygotowano również zajęcia aerobicu w wodzie, ćwiczenia oswajające z wodą dla niemowlaków, oraz grupową i indywidualna nauką pływania. Obiekt jest otwarty w dni powszednie w godz. 7 - 22, w weekendy od 8 do 22. Zainteresowanie jest tak duże, że klienci proponują, by korzystanie z basenu przedłużyć do 23 lub otwierać go wcześniej. Wszystkich zainteresowanych szczegółowymi terminami zajęć prosimy o telefon pod numer 022 674 - 10 - 68.


K.
6017