Z Bródna do centrum

Z Bródna zniknął kolejny autobus. Tym razem ZTM zabrał się za trasę 416. Powodem jej zamknięcia jest zbyt małe obciążenie oraz fakt, że autobus stał w korku na ulicy Odrowąża. Cóż, chciałoby się zapytać, który z bródnowskich autobusów jadących rano w stronę centrum nie stoi w korkach? 500 i 127 tkwią najpierw przed rondem Żaba, a później przed i za rondem Starzyńskiego. Może też je skasujmy?

Podobnie superekspresowy E3, który został wycofany z Miodowej i centrum. Jedzie zaledwie do Arkadii, w dodatku dublując trasę "pięćsetki". To ZTM nie przeszkadza. Autobusów linii 500 między 7 a 8 rano są zaledwie cztery. Dlaczego? Bo Zarząd Transportu Miejskiego lubi, jak tabor jest wykorzystany. Czyli, kiedy pasażerowie gniotą się jak sardynki w puszce.

W związku z tym wycofano również 416. Ponieważ nie panował tam okropny ścisk i nawet na trzecim przystanku za pętlą można było trafić miejsce siedzące! Nikt z zarządzających transportem nie patrzy, że linia ta, zaledwie po kilku miesiącach kursowania była coraz lepiej wykorzystana. Ludzie nie zawsze czytają komunikaty w gazetach i na przystankach. Przyzwyczajenie się do nowych tras musi potrwać.

W infolinii ZTM powiedziano mi, że ulicą Odrowąża jeżdżą tramwaje i wystarczy. No tak, a jeśli na przykład jeden z nich się zepsuje? Blokuje cały dojazd do ronda Żaba. Nieważne. Tramwaje są fajne, bo pełne ludzi. Rzeczywiście, magiczne liczby wykorzystania metra kwadratowego tramwaju są porażające. Mniej istotny chyba dla planistów jest komfort jazdy pasażerów.

„Czwórka” jest bardzo obleganym tramwajem. Nie zachęcałabym do przejazdu nią rano, zwłaszcza z bagażem. W tej pouczającej przejażdżce nie chodzi o siedzenie. Miejsc siedzących brak już na Kondratowicza. Warto spróbować wyrwać się z tramwaju przy trasie WZ, razem ze wspomnianą torbą. No, ale nie każdy musi jeździć "czwórką". Jak również poinformowano mnie w infolinii, tramwaj nr 1 kursuje co trzy minuty. Świetnie. Ale jeśli komuś nie pasuje trasa?

Rozumiem, że zarząd transportu stawia na linie tramwajowe, w większości nie kolidujące z ruchem samochodowym. Niemniej jednak nie każdy ma szansę dojechać wszędzie tramwajami. Poza tym, nasze osiedle jest raczej rozległe. A może jednak dać mieszkańcom Bródna wybór?

Wszystkie wnioski dotyczące transportu miejskiego warto zgłaszać do ZTM. Mailowo ztm@ztm.waw.pl lub listownie ZTM ul. Dzielna 78, 01-128 Warszawa. Jest jeszcze telefon (022) 636-36-80 wew. 113

Ludmiła Milc
4304