Od przedszkola do liceum

445 dzieci, uczestników z 4 przedszkoli, 10 szkół podstawowych i 2 liceów - tak w liczbach wygląda XIV Międzyszkolny Konkurs Zespołów Teatralnych "Maska 2008" im. Piotra Grabowskiego. Prezentowane spektakle oceniało jury z 2 przewodniczącymi: Wojciechem Siemionem (kategorie: klasy I-III, kl. IV-VI i licealne) i Marcinem Kwaśnym (przedszkola i klasy 0); wiceprzewodniczącą Jolantą Starowicz- Grabowską; aktorką Katarzyną Chrzanowską, Bartłomiejem Włodkowskim (Fundacja AVE) oraz przedstawicielkami placówek uczestniczących w konkursie. Wyniki ogłoszono 17 marca br. w Domu Kultury "Świt". Sala kinowa była wypełniona; młodym wykonawcom jak zwykle towarzyszyły rodziny.

"Poziom był wysoki - ocenia debiutujący w roli jurora aktor Marcin Kwaśny - bez żenujących przedstawień . Ku mojemu miłemu zaskoczeniu było kilka objawień aktorskich. Udział w jury był dla mnie ciekawym doświadczeniem. Dobrze, że takie przedsięwzięcia powstają; że nauczyciele dokładają starań, by dzieci rozwijały się teatralnie, nie bały się wystąpień publicznych, podejmowania nawet trudnych tematów. Dzięki temu przeglądowi uświadomiłem sobie, że każdy aktor powinien mieć w sobie coś z dziecka: naturalność, spontaniczność, wyobraźnię. Na scenie dzieci były pozbawione kompleksów: po prostu wychodziły, grały mniej lub bardziej umiejętnie, ale to było szczere."

W kategorii "Przedszkolaki i klasy 0" trzecie miejsce jury przyznało zespołowi "Pod Tęczą" z Przedszkola nr 113 za "Tęczową Akademię Pana Kleksa". Wyróżnienia za grę aktorską otrzymali: Mateusz Rejlich (za rolę brudasa), Natalia Nagórka (rola pieska) i Mateusz Kołakowski (Pan Klesk). Dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymały: "Leśne ludki" z Przedszkola nr 103 za "Kopciuszka" i "Szanajki" z Przedszkola nr 164 za "Zabawę w śpiącą królewnę". Laureatami nagród aktorskich zostali: z Przedszkola nr 103 Magda Bejnarowicz (macocha) i Kuba Kokoszkiewicz; z Przedszkola nr 164: Martyna Uznańska (wróżka), Wiktoria Śliwińska (królowa), Kacper Brzozowski (król). Ponadto wyróżnienie indywidualne otrzymała Zosia Kostrzewska z zespołu "Pszczółki" z Przedszkola nr 123.

Doświadczona w roli jurorki Jolanta Starowicz-Grabowska ocenia „Przegląd fantastycznie ewoluuje, nareszcie nie oglądamy kilku "Czerwonych Kapturków". Bardzo podobała mi się różnorodność repertuaru: przedstawienie, musical, kompilacja rożnych bajek. Wiele kontrowersji wzbudziła pantomima; to było coś nowego, objawienie. "Dziewczynka z zapałkami" była dla mnie wzruszającą opowieścią bez słów. To przedstawienie bardzo mi się podobało. W kategorii przedszkolaki poziom bardzo się podniósł - i tanecznie i muzycznie. Oglądaliśmy przedstawienia wnoszące coś nowego, edukacyjne. W młodszych kategoriach była zabawa w teatr: dzieci świetnie się bawiły i uczyły. Trochę szkoda, że nie zgłosiło się żadne gimnazjum i tylko 2 licea. Dobrze, że to, co pokazały licea, to nie były „akademie ku czci”, ale przedstawienia przygotowane celowo do tego konkursu."

W kategorii "dzieci młodsze klasy I-III" II miejsce zajął zespół "Słoneczne nutki" z SP nr 285 za "Szewczyka Dratewkę", wyróżnienia za grę aktorską otrzymali: Natalia Tymińska, Ula Jabłońska, Natalia Galon, Paulina Bartuś, Wiktoria Czerniatyńska i Michał Wyszomirski.

Zespół "Zródełko" z SP nr 275 uzyskał I miejsce za przedstawienie "Złota kaczka czyli warszawskie cuda" oraz wyróżnienie za reżyserię, a Jakub Kisieliński (Lutek) nagrodę za kreację aktorską.

Grand Prix w tej kategorii wiekowej, za przedstawienie "Mała księżniczka" zdobył zespół "Małe Conieco" z SP nr 277, który otrzymał również wyróżnienie za reżyserię i za kostiumy. Nagrody za grę aktorską przypadły: Ignacemu Abramowiczowi z zespołu "Kropelki" z SP nr 52 (przedstawienie "Nie ma tego złego") oraz Ali Chocholskiej i Weronice Ratajczak z "Jędrusiów" z SP nr 114 ("Pampilio").

W kategorii "dzieci starsze klasy IV-VI" SP nr 52 za przedstawienie "Rozmowy o miłości" otrzymała III miejsce, a Tomek Bartkowski (Papkin) i Agnieszka Doczyńska (Klara) - nagrody za grę aktorską; Anna Strzelczyk (tancerka), Artur Zabłocki (Mały Książę) i Wiktoria Płocha (róża) - wyróżnienia. II miejsce przypadło SP nr 11 STO za "Dziewczynkę z zapałkami", a wyróżnienie za grę aktorską - Mai Mateckiej. I miejsce zajęły "Jędrzejowe zakamarki" z SP nr 114 za przedstawienie "Semper invicta". Patryk Jóźwik (Książę Mazowiecki) otrzymał nagrodę aktorską, a Anna Gorzelak (Hanka) i Ola Piegat (Tuwim) wyróżnienia. Za wykorzystanie środków multimedialnych w przedstawieniu „Warszawa w słowie i piosence” wyróżnienie otrzymał zespół "Izydor" z SP nr 84 i Jakub Urbański za rolę prezydenta Starzyńskiego oraz Bartosz Szafrański z "Dzieciaków z Targówka" z SP nr 28.

W kategorii młodzieżowej I miejsce jury przyznało kabaretowi "Osmolona Gęś" z XLVI LO za przedstawienie "Tylko nie pomyl pokoju", a Grand Prix Grupie Teatralnej "Punkt" z XIII LO za "Opowieść z pestką". Wyróżnienia otrzymali: Diana Stalewska, Łukasz Rejchert i Mariusz Kurek z XLVI LO oraz Ewelina Wojtkowska, Jakub Kazimierczak i Bartłomiej Bojanowski z XIII LO.

Ceremonia ogłaszania werdyktu jury i wręczania nagród odbywała się przy dźwiękach fanfar. Zespoły otrzymały dyplomy i ufundowane przez Wydział Oświaty Dzielnicy Targówek i Dom Kultury "Świt", nagrody w postaci czeków, laureaci indywidualni - słodycze.

Zwycięzcom gratulowali jurorzy oraz wiceburmistrz Targówka Krzysztof Bugla i dyrektor Domu Kultury "Świt" Jacek Białek.

K.
7363