Targówek - bezpieczne miejsce

10 czerwca w Zespole Szkół Specjalnych nr 98 przy ul. Bartniczej 2 odbył się finał II edycji konkursu plastycznego "Targówek w oczach dziecka", organizowanego przez Szkołę Specjalną dla szkół i przedszkoli dzielnicy Targówek.

W tym roku tematem dziecięcych prac było bezpieczeństwo, stąd tytuł tej edycji konkursu : "Targówek - bezpieczne miejsce". Uczestnicy startowali w czterech kategoriach: Przedszkola, Szkoły Podstawowe-Dzieci Młodsze (0-III), Szkoły Podstawowe-Dzieci Starsze (IV-VI) i Gimnazja. Techniki, wykorzystywane przez młodych artystów były bardzo różne, od pasteli poprzez farby, wyklejanki, kolaże a nawet haft. Zdarzały się też techniki mieszane, np. pastele plus wyklejanki. Temat bezpieczeństwa w dzielnicy dzieci potraktowały bardzo szeroko. Przedstawiały dobrze wyposażone place zabaw, drogę do szkoły czy bezpieczny wypoczynek. Niektóre prace zaskakiwały wielką ilością szczegółów oraz bogactwem barw. Szymon Tlaga, lat 6 przedstawił patrol policji konnej. Na jego obrazku jest także śmigłowiec ratunkowy i policjant z psem tropiącym. Sandra Horwat, w kategorii Szkoła Podstawowa-Dzieci Starsze postanowiła promować bezpieczne kolarstwo i zaprezentowała ścieżkę rowerową a na niej rowerzystów w kaskach na głowach. Ciekawym ujęciem tematu przyciągał również uwagę kolaż Damiana Andziaka i Dominika Ślifierza przedstawiający mecz piłkarski na ogrodzonym boisku, obok dobrze oznakowane przejście dla pieszych oraz przyglądające się temu zwierzęta. Niektóre prace miały bardzo pomysłową formę, np. prezentacja Katarzyny Lipki i Patrycji Komornik ze Szkoły Podstawowej nr 28, złożona z 6 połączonych, haftowanych serwetek. Jak widać jury miało niezwykle trudne zadanie. Po burzliwych obradach przyznało następujące miejsca i nagrody:

W kategorii Dzieci Przedszkolne: 1 miejsce - Szymon Tlaga; 2 miejsce - Karolina Grabowska; 3 miejsce - Ola Szymor

W kategorii Szkoła Podstawowa-Dzieci Młodsze (0-III): 1 miejsce - Maja Tkaczyk; 2 miejsce - Katarzyna Lipka, Patrycja Komornik oraz Jakub Urbański; 3 miejsce - Agnieszka Zielińska i Natalia Jaźwińska

W kategorii Szkoła Podstawowa - Dzieci Starsze (IV-VI): 1 miejsce - Sandra Horwat; 2 miejsce - Krzysztof Kozikowski i Sebastian Dzikowski; 3 miejsce - Damian Andziak i Dominik Ślifierz

W kategorii Gimnazjum: 1 miejsce - Agnieszka Majcherczyk; 2 miejsca nie przyznano; 3 miejsce - Ada Zielińska i Mariola Mieszkowska. Po rozdaniu nagród rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych. Wystąpił Szkolny Zespół Instrumentalny, wykonując kilka melodii na fletach i cymbałkach. Następnie zaprezentował się Zespół Wokalny w piosence "Katarynka". Śpiewały też dzieci młodsze, Julia i Dawid. Na zakończenie wystąpił Szkolny Zespół Taneczny. W części artystycznej wyróżniła się Monika Brzezińska z II klasy gimnazjum, która śpiewa, tańczy i gra na cymbałkach.

Na imprezie poświęconej bezpieczeństwu nie mogło zabraknąć przedstawicieli służb dbających o to bezpieczeństwo. Obecna była Dorota Hartwil z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy oraz starszy posterunkowy Marta Sulowska z Referatu do spraw Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Warszawa-Targówek. W punkcie prowadzonym przez SZPZLO Warszawa-Bródno można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru.

Konkurs "Targówek-bezpieczne miejsce" to ciekawa inicjatywa Zespołu Szkół Specjalnych nr 98, propagująca wśród dzieci i młodzieży bezpieczny i zdrowy styl życia.


Joanna Kiwilszo
5342