Wodny patrol

Wraz ze wzrostem temperatury, rośnie również liczba osób spędzających czas nad wodą. Komisariat Policji Rzecznej pracuje bardzo ciężko przez cały rok, ale to właśnie w okresie wakacyjnym musi być gotowy do szybkiej reakcji.

Nie jest to łatwe. Policjanci patrolują rzeki Wisłę, Bug, Narew oraz akwen Jeziora Zegrzyńskiego i Kanał Żerański. Łączna długość tego odcinka wynosi 158, 4 km. - W lecie jesteśmy bardziej widoczni, zwłaszcza, że nie ma żadnego zakazu kąpieli w rzece czy zbiorniku wodnym - mówi oficer prasowy i kierownik drużyny WOPR w Komisariacie Rzecznym Policji, Paweł Brzeziński.

O nasze bezpieczeństwo nad wodą dba jednak odpowiednio przeszkolony i wykwalifikowany zespół funkcjonariuszy komisariatu. - Każdy policjant, przychodząc do służby na wodzie, umie już pływać, ponadto, powinien legitymować się uprawnieniami. W ramach pracy kierowany jest do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, tam przechodzi szkolenie z zakresu ratownictwa wodnego - tłumaczy Brzeziński. Po zakończonym szkoleniu i zdaniu testów, każdy uczestnik zdobywa m.in. umiejętności i uprawnienia prowadzenia łodzi czy młodszego ratownika.

Komisariat może pochwalić się dobrze przygotowanym portem. Dysponuje również poduszkowcami, samochodami terenowymi czy qudami. Załoga na wodzie jest w stanie dotrzeć w miejsca niedostępne dla policji lądowej, omija nagminne korki i szybko dociera na miejsce zdarzenia. - Raz, dwa razy w tygodniu korzystamy ze śmigłowca (Lotnictwo Policyjne Komendy Głównej, w ramach współpracy z komisariatem udostępnia śmigłowce Bell, Sokół, Mi8 - przyp. red.), w ciągu dwóch godzin oblatujemy cały rejon - wyjaśnia Brzeziński.

Systematyczne loty patrolowe są pomocne przy poszukiwaniu zwłok, miejsc nielegalnego składowania śmieci czy w akcjach przeciw kłusownikom. - Przed sokolim okiem nikt się nie ukryje - oświadczają policjanci na stronie http://rzeczny.policja.waw.pl.

W lecie najczęściej popełnianymi wykroczeniami nad wodą są: spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, wjazd samochodem na teren parku krajobrazowego i połów ryb w obrębie ochronnym. Nie to jest jednak zmorą Komisariatu Rzecznego Policji. Jest nią brak wyobraźni obywateli. - Przede wszystkim unikajmy alkoholu, rozbudzeni, często wchodząc do wody nie zwracamy uwagi na niebezpieczeństwa. Wisła jest bogata w różnego rodzaju przedmioty, rozbite butelki i wystające pręty – wyjaśnia asp. sztab. Paweł Brzeziński

Od początku roku do dnia dzisiejszego odnotowano ponad 9 śmiertelnych przypadków. "Nowa Gazeta Praska" przypomina: miejmy swoje pociechy na oku i pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Jakub W. Świętochowski
Komisariat Rzeczny Policji
ul. Wybrzeże Szczecińskie 6
03-714 Warszawa
tel.: (22) 603-68-60
Oficer dyżurny - telefony alarmowe tel.: 997 lub 112


K.
4632