Moja Warszawa

Do obejrzenia wystawy "Moja Warszawa" zachęca Czytelników Stanisław Soszyński, uczestnik Powstania Warszawskiego, w latach 1950-56 student ASP, w latach 1972-91 naczelny plastyk Warszawy, projektant w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, twórca pomników na Powązkach Wojskowych. Prezentowaną w Muzeum Niepodległości wystawę zainspirowała pasja pana Stanisława zbierania pamiątek, ocalałych na gruzach zburzonego miasta: tabliczek z nazwami ulic, sprzętów domowych, fragmentów okuć i bram itp przedmiotów. Ten zbiór wzbogaciły pozyskane później pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim: egzemplarze gazet, ulotek, dokumentów, a także rzeczy, związane z wcześniejszymi dziejami stolicy: pocztówki, plakaty, dokumenty.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy Stanisław Soszyński przypomniał słowa swej matki: "Niech mi ktoś wytłumaczy, po co było to Powstanie". Postanowiłem to zrobić, zbierałem materiały. Wiedzę, pamięć i klimat chcę przekazać młodemu pokoleniu." Pokazane na wystawie eksponaty pochodzą także od kilku innych osób oraz ze zbiorów muzeów. W bardzo bogatym zestawie nie udało nam się znaleźć pamiątek z Pragi. Praskie tropy znalazły się we wspomnieniach, zebranych i wydanych pod tytułem "Moje wojenne dzieciństwo", przez Fundację pod tą samą nazwą. Opowieść Andrzeja Iwańskiego "Habera" związana jest z kamienicą przy ul. Łuckiej; Teresy Kozanowskiej "Teza" z ul. Łomżyńską, Wiesława Karpińskiego "Lew" - z ul. Kawęczyńską.

Nawiązany przez naszą redakcję podczas otwarcia wystawy kontakt stwarza szansę na kolejną praską opowieść. Przeżycia z dni Powstania Warszawskiego obiecał dla nas opisać Lech Jęczmyk, mieszkający wtedy na Pradze. Wystawę można oglądać do 15 października.

K.
3534