Malarze Podlasia

Do Domu Kultury "Praga" zawitali malarze z Podlasia. Pamiątką tej wizyty jest wystawa, którą można oglądać do 31 sierpnia.

Jeden z trzech twórców, prezentujących swe obrazy, Eugeniusz Wiszniewski, czterdzieści lat temu mieszkał na Pradze, pracował w Zakładach Telewizyjnych na ul. Matuszewskiej. Mieszka w Białymstoku. Jest prezesem Podlaskiego Stowarzyszenia Promocji Sztuki, które w tym roku organizuje już czwarty, międzynarodowy plener malarski w Mikołajkach. Uprawia gatunki klasyczne, jak pejzaż i martwa natura, ale w kręgu jego zainteresowań znalazła się również kompozycja abstrakcyjna. Na wernisażu powiedział nam, że kto odwiedzi wystawę w DK "Praga", nie zawiedzie się. Każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy twórca inaczej widzi i przedstawia świat. Po technice malarskiej można rozpoznać podejście do człowieka; kto lubi ład i porządek - oddaje to w obrazach. Podchodząc do tematu, malarz musi go "rozgryźć". Nie myśli, dlaczego i dla kogo to robi. A gdy już namaluje i podpisze - zrobił swoje , nie ma nic do powiedzenia. Reszta należy do tych, którzy dzieło oglądają i oceniają.

Kontakt z Pragą malarze Podlasia nawiązali przez Andrzeja Newelskiego - wyjaśnił nam drugi gość, Józef Zdziech z Białegostoku, pedagog, profesor plastyki, prezydent Europejskiej Federacji Artystów Malarzy. Warunki, stworzone artystom w Domu Kultury "Praga", ocenił jako bardzo dobre, pochwalił profesjonalną obsługę. W prezentowanych tu obrazach pokazał swe poszukiwania malarskie, oswajanie formy współczesnej, abstrakcyjnej. Osoby, które będą oglądać wystawę, zachęca do własnej oceny: czy to naprawdę jest abstrakcja. Warto także zgadnąć, które z dzieł opatrzył tytułami: "Babie lato", "Milczenie oczu", "Krzyżowanie"?

Trzeci twórca z tej wystawy to Stefan Rybi. Uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne, grafikę wydawniczą i plakat. Jest autorem dzieł o charakterze nadrealistycznym, tworzonych przy użyciu realistycznych środków wyrazu. tworzy mroczne, poetyckie wizje świata, w których nastrój budowany jest kolorem i obecnością przedmiotów, wykorzystywanych w nieoczekiwanych aspektach.

Wizje świata twórców z Podlasia prezentowane są w Domu Kultury "Praga", ul. Dąbrowszczaków 2, tel. 022 618 41 51; 022 618 51 80.

K.
4068