Białołęckie święto teatru

17 listopada odbyła się kolejna, dziewiąta już edycja Garderoby Białołęki - festiwalu teatrów amatorskich. Tradycją się już stało, że co roku, w przedostatnią sobotę listopada Białołęcki Ośrodek Kultury zapełnia się młodymi miłośnikami (bo przecież "amator" to inaczej "miłośnik") teatru i pasjonatami sceny.

Tegoroczne spektakle konkursowe różniły się od siebie konwencją, wymową, tematyką czy w końcu samą literaturą, stąd jury nie szczędziło nagród i licznych wyróżnień.

Garderoba Białołęki jest świętem teatru nieprofesjonalnego i jednocześnie najważniejszym "konkursem" teatralnym Białołęckiego Ośrodka Kultury. Choć festiwal skupia środowisko zespołów głównie warszawskiej sceny amatorskiej, coraz częściej i chętniej goszczą w nim również grupy spoza stolicy. W tym roku w szranki z reprezentantami stolicy stanął m.in. zespół z Podkowy Leśnej, Ostrowii Mazowieckiej, Zegrza, Łap, a nawet Lublina.

Charakterystyczne dla tego festiwalu jest to, że spektakle ocenia podwójne jury. Z jednej strony zasiada jury profesjonalne (jak co roku zawsze szacowne: Jarosław Kilian - reżyser, dziekan wydziału reżyserii Akademii Teatralnej, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego, Jacek Sieradzki - redaktor naczelny miesięcznika Dialog, Janusz Majcherek - krytyk teatralny, prodziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze AT, Łukasz Lewandowski - aktor, wykładowca AT oraz Tomasz Służewski - dyrektor BOK-u), a z drugiej „Loża Teatrów „Białołęckich”, czyli przedstawiciele grup teatralnych BOK-u. W tym roku werdykty obu komisji zdecydowanie rozminęły się ze sobą. Decyzją „fachowców” grand prix powędrowało do rąk Teatru Glan za przedstawienie „Kiedy zamykam oczy”. Z kolei białołęccy adepci sceny, swoją główną nagrodę przyznali Teatrowi Parabuch za „Opowiadanie o zoo”.

Znamienne jest to, że teatr zajmuje ważne miejsce w programie artystyczno-edukacyjnym BOK-u. Przy Ośrodku działa aż siedem grup przygotowujących różnorodne przedstawienia, które często przynoszą laury na przeglądach i konkursach. Gospodarze festiwalu, mimo że w tak licznej reprezentacji, przyjmując uczciwe zasady walki, nie biorą jednak udziału w konkursie. Przyjmują za to na siebie inne obowiązki. Oprócz wystawienia składu własnego jury, czuwają nad właściwym przebiegiem imprezy, opiekują się swoimi kolegami stwarzając im dogodne warunki do zaprezentowania się, no i oczywiście ich dopingują....

W tym roku gospodarze imprezy sprawili dodatkowo niemałą niespodziankę – pokaz specjalny. Był nim wystawiany w ramach Teatru 13 "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta.

Reżyserowany przez Tomasza Służewskiego monodram Wiktora Skowrońskiego – najstarszego aktora-amatora w Warszawie, wywołał owację na stojąco. To była prawdziwa lekcja teatru....

Na przyszły rok przypada jubileuszowa, dziesiąta edycja "Garderoby". Jaką atrakcję przyszykują organizatorzy z tej okazji? Do zobaczenia za rok!


K.
4740