Między literaturą a polityką

Spotkania z pisarzami w Domu Kultury "Praga" mają kilkuletnią tradycję. Marek Ławrynowicz zaprasza ludzi, których ceni jako autorów i którzy mają coś ciekawego do powiedzenia. Jako gospodarz wieczoru rozmawia z gościem o jego życiu i twórczości, potem jest krótka prezentacja tekstu, wreszcie pisarz odpowiada na pytania z sali.

Z zaproszenia skorzystali już m.in.: Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Janusz Krasiński, Andrzej Mularczyk, Joanna Siedlecka, Marcin Wolski, Piotr Matywiecki, Eustachy Rylski, Adriana Szymańska.

Na spotkanie 23 marca Marek Ławrynowicz zaprosił Marka Kochana - prozaika, dramatopisarza, wykładowcę retoryki na Uniwersytecie Warszawskim. Dorobek urodzonego w 1969 roku autora to powieści: "Franquizea"(1997), "Plac zabaw" (2007), zbiór opowiadań "Ballada o dobrym dresiarzu", sztuki: "Hollywood", "Karaoke" (2006). Dramat "Argo", za który otrzymał nagrodę publiczności na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Heidelbergu, został tam wystawiony w 2006 roku, a w 2008 - w teatrze Tmuma w Tel Avivie.

W marcowym numerze "Dialogu" opublikowana została jego najnowsza sztuka "Szczęście Kolombiny". Tytułowa bohaterka jest przodującą konsultantką do spraw sprzedaży w pewnej korporacji, z którą związane są też inne osoby: Arlekin, Pantalon, Pulcinella, Lucinda - bohaterowie tej "commercio del arte". Ta sztuka była punktem wyjścia do refleksji o współczesnym społeczeństwie i rzeczywistości, w której polityka staje się telenowelą, teatrem. Autor szuka odpowiedzi na pytanie, czy czytelnicy są zainteresowani prawdziwym obrazem rzeczywistości, czy wolą coś ładnego nieprawdziwego; czy wolą pomartwić się trochę, czy bardziej - połudzić? Marek Kochan zapewnia, że będzie pisał prawdę, choćby niemiłą. Odrzucił propozycję wprowadzenia zmian w "Placu zabaw", które miały spowodować, że powieść będzie się bardziej podobać. Chce pisać takie książki, które będą się podobać za 30 lat. Ma nadzieję, że za pewien czas w polskich teatrach można będzie obejrzeć jego sztuki, które były wystawiane za granicą, a w Polsce - tylko na próbach czytanych.

Z sali padło pytanie: kim jest Marek Kochan: językoznawcą, dramaturgiem, czy autorem "Placu zabaw"? "To wspaniała książka" - powiedziała pani Ania, od urodzenia mieszkanka Pragi, która tę powieść wypożyczyła z biblioteki. - Byłam zaskoczona formą, językiem, a jednocześnie darem obserwacji współczesnego świata; tego, co się teraz dzieje z mężczyznami. To jest napisane w takim tempie, jakby dziennikarz radiowy relacjonował mecz. Trzeba czytać każde słowo, nie można przerwać. Dlatego przyszłam na spotkanie. Wypożyczyłam też drugą książkę Marka Kochana, "Slogany w reklamie i polityce", przez którą się powoli przedzieram. Temat ma wiele wspólnego z tym, co dziś usłyszeliśmy na temat teatru politycznego, który nas otacza. Marek Kochan to niezwykle interesująca osoba - jako autor powieści i jako człowiek. Wychodzę ze spotkania bardzo zadowolona i czekam na następne."

Inni uczestnicy spotkania pytali pisarza, czy bohaterowie jego powieści i opowiadań to autentyczne osoby, czy scena teatru politycznego opiera się na trwałych deskach. Autor dzielił się opiniami o bohaterach polskiej sceny politycznej. Mówił o polityce, która przestaje być rozwiązywaniem problemów, a staje się zabawą. Wyraził nadzieję, że będzie jednak zmierzał w stronę profesjonalizacji: obok show, spektakli - politycy będą zmuszeni odpowiadać na ważne pytania. "Wydaje mi się, że spotkanie było bardzo ciekawe - podsumował Marek Ławrynowicz. - Świadczy o tym dość długa i bardzo interesująca dyskusja z widzami oraz nasza rozmowa. Marek Kochan to człowiek bardzo wszechstronny; łączy pasje pisarskie (jako pisarz i dramaturg) z pracą naukową, z pracą w kreowaniu wizerunku i wieloma innymi działaniami. Mnie zainteresował problem kreowania wizerunku. Opowieść bohatera dzisiejszego spotkania o pewnym teatrze rzeczywistości, o kreowaniu świata - była bardzo pouczająca. Myślę jednak, że Marek Kochan przede wszystkim jest pisarzem; tu jest jego serce, to jest dla niego najważniejsze. Należy do twórców, którzy najciekawiej opisują naszą rzeczywistość, niełatwą do opisania. Inne pasje i zajęcia są troszeczkę z boku. Ponieważ jest człowiekiem bardzo ciekawym świata - wszystko się u niego łączy w jedną całość."

Bohaterką kolejnego "Spotkania z pisarzem" w DK "Praga", 25 maja, będzie Anna Janko - poetka, prozaiczka, laureatka nagrody im. Władysława Reymonta za powieść "Dziewczynka z zapałkami".


K.

6347