Jubileuszowe "Debiuty" i "Maska"

Odbywający się w Domu Kultury "Świt" Międzyszkolny Konkurs Wokalno-Muzyczny "Debiuty" oraz Międzyszkolny Konkurs Zespołów Teatralnych im. Piotra Grabowskiego "Maska" mają już 15-letnią tradycję. Obydwie imprezy, mające ogromne znaczenie dla edukacji artystycznej dzieci i młodzieży organizuje Dom Kultury "Świt" we współpracy z władzami Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

- Rola tego typu przeglądów jest nie do przecenienia - mówi Ryszard Makowski, kabarecista i bard, juror w tegorocznej "Masce". - Niemal wszyscy znani aktorzy i wokaliści od takich właśnie konkursów zaczynali swoją przygodę ze sceną. Ja sam występowałem na podobnych imprezach przez kilkanaście lat i… dopiero po pewnym czasie zacząłem zdobywać nagrody.

O wysokim poziomie artystycznym przeglądów świadczy rekordowa liczba 32 przyznanych nagród. W wielu grupach wiekowych jury przyznawało aż 6 nagród nie licząc również rekordowej liczby wyróżnień" (zwłaszcza w "Masce").

- Jak co roku "Debiuty" przyniosły prawdziwe odkrycia! - mówi juror Waldemar Kuleczka, gitarzysta, członek "Papa D" (dawny "Papa Dance") i szef festiwalu "Beatelmania". - Mnie zachwycił kilkunastoletni chłopak Adam Gołaszewski, uczeń III klasy szkoły podstawowej, laureat I nagrody w swojej kategorii, który nie tylko znakomicie śpiewał współczesny repertuar, ale sam sobie akompaniował na fortepianie. Poziom gry - rewelacyjny!

Najwyższy poziom pokazali gimnazjaliści i licealiści. Tegoroczne Grand Prix "Maski" zdobył teatr "Punkt" z XIII LO im. Leopolda Lisa-Kuli. Spektakl oparty na motywach powieści "Mistrz i Małgorzata" był mistrzostwem gry aktorskiej, reżyserii i scenografii.

W tym roku po raz pierwszy przedszkolaki nie brały udziału w konkursie. W ramach przeglądu zaprezentowały prawie 30-minutowe formy sceniczne, oparte na tekstach baśni, zachwycające dopracowaniem gry aktorów, barwnością strojów i dekoracji. Samo utrzymanie w ryzach i skupieniu pięciolatków jest nie lada wyczynem. Przekonaliśmy się jednak, że teatr to bardzo skuteczna forma wychowania i edukacji. Duża w tym zasługa nauczycieli - pasjonatów, którzy od lat prowadzą zespoły muzyczne i grupy teatralne, poświęcają czas na animowanie warsztatów artystycznych, liczne próby i konsultacje. "Maska" i "Debiuty" już przynoszą spodziewane efekty. Widać je chociażby po rozwoju artystycznym wykonawców. Wielu uczestników bierze udział w konkursie od lat i pnie się coraz wyżej, zdobywając kolejne nagrody.

O lokacie decydowała przede wszystkim suma liczby punktów przyznanych przez każdego jurora. Nagrody - czeki finansowe oraz dyplomy ufundowała Dzielnica Targówek oraz Dom Kultury "Świt"

Warto podkreślić znakomitą atmosferę, tworzoną przez widownię podczas obydwu konkursów. Popisy swoich kolegów nierzadko oglądały i oklaskiwały całe klasy wraz z nauczycielami i dyrektorami. Wszystko to tworzy znakomity klimat dla odkrywania twórczego potencjału w młodych adeptach sztuki oraz służy kształtowaniu w nich talentów i artystycznych pasji.


Joanna Kiwilszo
4878