Karina w "Masce"

26 marca w Domu Kultury "Świt" zagościli laureaci XVI Międzyszkolnego Konkursu Zespołów Teatralnych im. Piotra Grabowskiego "Maska ‘2010". Przedstawienia 16 grup teatralnych oceniało 5-osobowe jury pod przewodnictwem Jolanty Starowicz-Grabowskiej, z udziałem: Kataryny Patrzycznej - dyrektor Ogrodu Jordanowskiego, Pawła Koślika - aktora Teatru Polskiego, Anny Kobieli - instruktora teatralnego DK "Świt" i Bartłomieja Włodkowskiego - prezesa Fundacji AVE. Jury zwracało uwagę na predyspozycje i uzdolnienia aktorskie, reżyserię, scenografię, promocję i reklamę oraz plastyczność spektakli, a także na wykorzystanie tanecznych i choreograficznych zdolności uczniów. W składzie jury nie było, tym razem, przedstawicieli szkół.

Poziom prezentacji grup przedszkolnych był wyrównany, w programach dominowała klasyka literatury dziecięcej: smoki, kot w butach, Czerwony Kapturek, Ali Baba. Przedstawienia nie były oceniane punktowo.

Także w kategorii dzieci z klas I - III jury oceniło poziom jako bardzo wyrównany i przyznało ex aequo trzy I miejsca: zespołowi "Wrzeciono" z SP nr 206 za spektakl "Jaś i Małgosia", "Jędrusiom" z SP nr 114 za "Tomcia Paluszka" i "Sylabie" z SP nr 42 za "Zabawę w śpiącą Królewnę".

W grupie z klas IV - VI rywalizowały tylko 3 zespoły. Najlepsze okazały się "Jędrzejowe zakamarki", które zaprezentowały "Krwawe opuncje, czyli dramat na prerii" - z dobrą muzyką i elementami etnicznymi (tańce Indian).

W kategorii młodzieżowej (gimnazja i licea) I miejsce - Grand Prix jury przyznało zespołowi teatralnemu z 46. LO im. Stefana Czarnieckiego za spektakl "Iwona Księżniczka Burgunda". Wykonawczyni roli Królowej Karina Mirowska otrzymała wyróżnienie specjalne za kreację aktorską. Przewodnicząca jury ufundowała jej także prywatną nagrodę, doceniając świetną grę, pokazanie emocji, harmonię gestów, timbre głosu.

"Byłam zaskoczona i zdziwiona także świetnym przygotowaniem całego przedstawienia z udziałem grupy bardzo uzdolnionej młodzieży - wspomina. Jolanta Starowicz-Grabowska. - Małgorzata Wojciechowska, która przygotowała ten spektakl, zna się na rzeczy. To przedstawienie gotowe na scenę. Warto je pokazać rodzicom uczniów i mieszkańcom Targówka."

II miejsce w kategorii młodzieżowej otrzymał Teatr "Punkt" z XIII LO za spektakl "Skrzypek opętany", III - zespół z 46. LO za spektakl "Amor ma skrzydła, ale jest ślepy". Za rolę Narratora w tym przedstawieniu Piotr Szwagrzyk otrzymał wyróżnienie specjalne.

Pozostałe wyróżnienia za kreacje aktorskie przyznano: bohaterom "Zabawy w śpiącą królewnę": Maksymilianowi Jachimczakowi (Michael Jackson) i Ignacemu Abramowiczowi (Narrator) z SP nr 52 oraz Kamilowi Bryśkiewiczowi z SP nr 285 (Królowa w przedstawieniu "Królewna Śnieżka) i Maciejowi Silińskiemu z SP nr 206 (Drwal w "Jasiu i Małgosi").

Wyróżnieni otrzymali dyplomy, laureaci - słodkie upominki, a ich szkoły - nagrody pieniężne.

Jolanta Starowicz-Grabowska z zadowoleniem stwierdza, że w tegorocznym konkursie po raz pierwszy pomagali rodzice i dziadkowie; ta współpraca była bardzo ważna dla dzieci i nauczycieli. Przed następnymi edycjami zachęca do podejmowani działań, by nie było kolejnych powtórek z "ogranych" bajek. Może autorom scenariuszy uda się znaleźć nowych bohaterów, którzy będą przekazywać emocje, trafiające do młodych widzów? Praca w jury nasuwa też refleksję ogólną: szkoła, oprócz ocen, daje możliwość realizacji pasji, marzeń. Pokazanie się na scenie to dla młodych wykonawców olbrzymie wyzwanie, ale także zabawa. Takie doświadczenie może im w przyszłości pomóc w różnych sytuacjach, np. podczas egzaminów. Zdobyte umiejętności pracy w grupie teatralnej to "okno na przyszłość" w różnych zawodach, wymagających kontaktów z ludźmi, takich jak: menedżerowie, prawnicy, nauczyciele, dziennikarze.



K

5678