Koncert muzyki sakralnej

25 kwietnia w Kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty przy ul. Ostródzkiej 172 odbył się koncert z cyklu "Muzyka Kościołów Wschodu i Zachodu" w wykonaniu Młodzieżowego Chóru Męskiego "Lira" pod dyrekcją Marcina Cmiela oraz Chóru Szkoły Głównej Handlowej, który poprowadził dyrygent Tomasz Hynek.

Założony w 1990 r. Chór Młodzieżowy Męski "Lira" składa się z warszawskich uczniów i studentów. Ma w swoim repertuarze ponad 80 wielogłosowych utworów muzyki sakralnej. Zespół jest laureatem licznych festiwali krajowych i zagranicznych, m.in. zdobył Srebrny Dyplom podczas 1st Choir Olimpics w Linz (Austria), dwa brązowe medale na Międzynarodowym Festiwalu w Greckiej Prevezie i Złoty Kamerton w Konkursie Chórów a’Capella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Ostatnio chór uczestniczył w XXV Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", gdzie zajął III miejsce oraz w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Częstochowie. Zespół dał ponad 350 koncertów w kościołach, Filharmonii Narodowej, Akademii Muzycznej oraz w instytucjach społecznych w kraju i za granicą. Koncertował w Austrii, Czechach, Chorwacji, Białorusi, Bułgarii, Grecji, Niemczech, Słowenii, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

W niedzielnym koncercie Chór "Lira" zaprezentował kilkanaście utworów muzyki sakralnej, od Średniowiecza do współczesności. W programie znalazły się m.in.: Bogurodzica - anonimowa pieśń z XIII w. i "Ave Regina caelorum" - anonim z XV w. Z epoki Renesansu wspaniale zabrzmiał psalm Mikołaja Gomółki do słów Jana Kochanowskiego "Nieście chwałę, mocarze" oraz utwory "Błogosławiony człowiek" Wacława z Szamotuł i "Panis Angelicus" Giovanni Pierluigi di Palestrina. Następnie zespół wykonał trzy pieśni z okresu Baroku, w tym "Cantate Domino" Hansa Leo Hasslera oraz dwie pieśni współczesne: "Zdrowaś bądź Maryja" Henryka Mikołaja Góreckiego i "Zdrowaś Królewno Wyborna" Andrzeja Koszewskiego.

W drugiej części koncertu wystąpił Chór Szkoły Głównej Handlowej. Tworzą go zarówno studenci, jak i absolwenci SGH, a także osoby nie związane z uczelnią. W obecnym kształcie, pod kierunkiem Tomasza Hynka zespół występuje od 1993 roku. Chór SGH ma na swoim koncie wystawienie "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego oraz fragmenty "Stabat Mater" Antonina Dvoraka i Francisa Poulenca, utwory na chór, orkiestrę i solistów. Wystąpił też w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie był gościem V Europejskich Spotkań Chóralnych. Zespół bierze udział w konkursach w kraju i za granicą, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.

W wykonaniu Chóru SGH usłyszeliśmy m.in. "In te, Domine, speravi" Wacława z Szamotuł, pierwszy utwór polskiego kompozytora wydany poza granicami Polski, a mianowicie w Norymberdze w 1554 r., motet "Der Geist hilft unser Schwachheit auf" Jana Sebastiana Bacha i "Benedictiones" Dariusza Łapińskiego. Na bis Chór zaśpiewał pieśń "Już się zmierzcha" czyli "Modlitwę gdy dziatki spać idą" Wacława z Szamotuł.

Koncert zorganizowany przez burmistrza Dzielnicy Białołęka Jacka Kaznowskiego wraz z Radą i Zarządem, Ks. Proboszcza Parafii św. Mateusza Ew. i Ap. oraz Wydział Kultury dla Dzielnicy Białołęka był prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki chóralnej. Dlatego z wielkim zadowoleniem przyjęto zaproszenie organizatorów na kolejny koncert z cyklu "Muzyka Kościołów Wschodu i Zachodu", który odbędzie się 13 czerwca o godz. 19 w Kościele św. Michała Archanioła przy ul Głębockiej 119, a w którego programie znajdzie się muzyka cerkiewna.

Joanna Kiwilszo
5307