Nasza duma i przyszłość

Pod takim tytułem odbył się 19 września w Białołęckim Ośrodku Kultury zupełnie wyjątkowy koncert, promujący uzdolnioną muzycznie młodzież.

Ludzie utalentowani są jak diamenty pośród zwykłych kamieni. Jednak żeby te diamenty błyszczały pełnym blaskiem, trzeba je znaleźć, oszlifować i oprawić. Talent, aby się odpowiednio rozwinął, musi być rozpoznany, kształtowany i wymaga dużego wsparcia ze strony najbliższego otoczenia. Obowiązek rozwijania naturalnych zdolności dziecka spoczywa w znacznej mierze na jego rodzicach. Dużą rolę odgrywają tu również nauczyciele i wychowawcy. Bardzo ważne jest też umożliwienie zaprezentowania młodych talentów.

Taka właśnie była idea tego koncertu - pokazanie zdolnych młodych ludzi publiczności, a dla nich samych okazja wystąpienia z orkiestrą i dyrygentem. Pomysłodawczyni koncertu, Anna Barańska-Wróblewska, założycielka i dyrektor Białołęckiej Orkiestry "Romantica" ma duże doświadczenie w pracy z młodzieżą. Uczy gry na skrzypcach i altówce, prowadzi zespoły kameralne, a od kilku lat organizuje dla uczniów szkół muzycznych I stopnia Ogólnopolski Festiwal Muzyki Kameralnej "Od MoCarta do Mozarta". Widząc ogromne powodzenie imprezy, postanowiła zorganizować koncert promujący młode talenty.

Białołęcka Orkiestra "Romantica", która wielokrotnie występowała na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury w tym koncercie pełniła "tylko" rolę akompaniatora. Solistami i gwiazdami byli młodzi artyści w wieku od 10 do 23 lat.

Jak wygląda edukacja muzyczna, pokazał nam w żartobliwej scence muzycznej zespół "Arcoformacja" z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Zespół otrzymał Grand Prix na IV Festiwalu "Od MoCarta do Mozarta". Nagrodę za osobowość artystyczną na tym festiwalu otrzymał grający zespole, najmłodszy kontrabasista w Polsce, 10-letni Konrad Rybak. Również 10 lat ma Klara Gronet, niezwykle utalentowana skrzypaczka, uczennica IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr. 4 im. K. Kurpińskiego, która podczas niedzielnego koncertu wykonała Preludium i Allegro w stylu G. Pugnaniego Fritza Kreislera.

Następnie wystąpił 17-letni trębacz Wojciech Siwek oraz skrzypek Mikołaj Gąsiorek, który wykonał własny utwór pt "Żarcik". Przepięknie zabrzmiał grany na oboju przez Martę Dolińską motyw Ennio Morricone z filmu "Misja". Dwie harfistki, Sylwia Kostka i Julia Łopuszyńska zaprezentowały Concertino w dawnym stylu Macieja Małeckiego.

Wielokrotnie nagradzany w różnych konkursach, 17-letni Julian Paprocki to wszechstronnie uzdolniony artysta, grający na klarnecie, organach i na fortepianie. W I części koncertu usłyszeliśmy jego kompozycję ... w stylu francuskim wykonaną przez oboistkę Martę Dolińską. W II części koncertu zaprezentował się jako instrumentalista, wykonując Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę Karola Kurpińskiego.

Mieszkaniec Białołęki, 20-letni kompozytor Ignacy Zalewski nie mógł wziąć udziału w koncercie. Jednak mieliśmy okazję wysłuchać jego utworu pt. Scherzo w wykonaniu Białołęckiej Orkiestry "Romantica" pod dyrekcją Tomasza Labunia. Na pewno usłyszymy jeszcze o Aleksandrze Kuls, młodej skrzypaczce, która brawurowo zagrała Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego oraz własną kompozycję Fraktale.

W koncercie nie zabrakło również śpiewaków. Ewelina Siedlecka-sopran oraz Tomasz Kumięga-tenor zaprezentowali się początkowo w partiach solowych, a następnie wystąpili w najpiękniejszym duecie świata Usta milczą, dusza śpiewa z operetki "Wesoła wdówka" Franciszka Lehara. Na zakończenie podziwialiśmy jeszcze raz grupę młodych artystów. Marta Dolińska (obój), Sylwia Kostka (harfa), Aleksandra Kuls (skrzypce), Julia Łopuszyńska (harfa), Julian Paprocki (klarnet) oraz Wojciech Siwek (trąbka) z towarzyszeniem Białołęckiej Orkiestry "Romantica" wykonali utwór Muzyka Celtycka w opracowaniu Adama Kozłowskiego.

To był niezwykły koncert. Uświadomił nam, jak wspaniałą i utalentowaną mamy młodzież. O tych artystach, którzy wystąpili na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury na pewno usłyszymy w przyszłości, o ile nie będą pozostawieni sami sobie. Działalność organizatorów koncertu, burmistrza Dzielnicy Białołęka Jacka Kaznowskiego wraz z Radą i Zarządem, Wydziału Kultury, Impresariatu Artystycznego Proscenium oraz fundacji Cultura Animi można określić mianem mądrego mecenatu, który odkrywa i wspiera młode talenty.


Joanna Kiwilszo
6236