Święto Warszawy

"Warszawiacy chcą się bawić" - zapewnia Tadeusz Deszkiewicz, dyrektor miejskiego biura promocji i rozwoju miasta. Dlatego proponuje, by obchody Święta Warszawy przenieść z dnia 1 sierpnia na 4 czerwca. Radosne obchody w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego to rzeczywiście nie jest dobry pomysł, ale jaki związek z naszym miastem ma 4 czerwca? Deszkiewicz twierdzi, że 4 czerwca 1413 roku Warszawie nadano przywileje miejskie. Mocno to jest naciągane: w tym dniu książę mazowiecki Janusz Starszy tylko je potwierdził i rozszerzył. Miejscowość o nazwie Stara Warszawa, wybudowana obok grodu książąt mazowieckich, otrzymała prawa miejskie chełmińskie już około 1300 roku. W każdym razie miała je już w roku 1339, gdy odbywał się w niej proces polsko-krzyżacki.

Propozycja dyrektora Deszkiewicza wygląda mi na prowokację. Większości Polaków dzień 4 czerwca kojarzy się z pierwszymi, częściowo jeszcze tylko wolnymi wyborami 1989 roku, a zatem ze spiskiem Okrągłego Stołu i początkiem tych wszystkich nieszczęść, które spadły na nasz kraj po upadku PRL. Co gorsza, w tym dniu wypada też rocznica odwołania przez Sejm w 1992 roku rządu Jana Olszewskiego. Nie muszę tłumaczyć, że dla wiernych fanów Olszewskiego rocznica upadku jego rządu jest dalece smutniejsza od rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Olszewski jest obecnie zatrudniony na etacie doradcy u byłego pryncypała dyrektora Deszkiewicza, czyli prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po prostu prowokacja!

W dodatku w tym roku w niedzielę 4 czerwca wypadają Zielone Świątki, a dyrektor Deszkiewicz chce nam zorganizować koncert hiphopowy. To ja już wolę, jak pan Deszkiewicz buduje nam kolejkę linową w poprzek Wisły albo wzdłuż Marszałkowskiej...

Ja zgłaszam pomysł, by Święto Warszawy urządzić w dniu 11 maja. Jest to rocznica wydarzenia, które wprowadziło nasze miasto na drogę do stołeczności. Otóż 11 maja 1573 roku odbyła się w Warszawie pierwsza elekcja królewska. Pole elekcyjne urządzono po tej stronie Wisły, po której leżała większa część Rzeczypospolitej, czyli na Pradze. Konkretnie we wsi Kamień, na dzisiejszym Kamionku. Kto z Państwa, oglądając w Zamku Królewskim pyszny obraz Matejki "Potęga Rzeczypospolitej u zenitu. Złota wolność. Elekcja" ma świadomość, że przedstawia on okolice Dworca Wschodniego?

Święto Warszawy w rocznicę takiego wydarzenia dodatkowo związałoby miasto po obu stronach Wisły.

Maciej Białecki
radny woj. mazowieckiego
(Platforma Obywatelska RP)

www.bialecki.net.pl

4589