Chłodnym okiem

Dziś o Pradze

W swoich felietonach staram się poruszać dość dużą gamę tematów. Często ich tematyka wynika z moich bieżących rozmów i spotkań, od których nigdy się nie uchylam. Ich treść to zarówno duże tematy polityczne, a także sprawy lokalne jak wspólnoty mieszkaniowe, służba zdrowia czy praski samorząd. Dzisiejszy felieton jest pochodną jednego z takich spotkań, na którym rozpętała się debata odnośnie remontów i inwestycji na Pradze. W trakcie jego trwania zorientowałem się, że moi rozmówcy są wręcz dezinformowani odnośnie dokonań tej kadencji samorządu, za którą dziś na Pradze odpowiada PO i SLD. Obecnym na spotkaniu wyjaśniałem, a za pośrednictwem NGP także jej Czytelnikom pragnę przypomnieć, że rządząca obecnie koalicja PO i SLD zastała na Pradze szereg inwestycji mocno zaniedbanych, zabagnionych i tak źle poprowadzonych przez rządzący poprzednio PiS, że wyprostowanie związanych z tym spraw zajęło i zajmuje nadal mnóstwo czasu.

Dziś można powiedzieć, że kończy się zadanie rozpoczęte w 2004 związane z budynkiem Zespołu Szkół Nr 45 przy ul. Jagiellońskiej 7, a chodzące tam dzieci wreszcie uzyskały do nauki dodatkowe sale lekcyjne. Nie można tego nadal powiedzieć o budowie hali sportowej wraz z salami lekcyjnymi przy Szkole Podstawowej nr 127 (ul. Kowieńska 12/20), rozpoczętej jeszcze w 2003 roku. Udało się wznowić budowę i są duże nadzieje, że po 6 latach w przyszłym roku uda się ją zakończyć. W tym roku rozpoczęto modernizację boiska sportowego z budową zaplecza socjalno-technicznego przy ulicy Kawęczyńskiej 44. Podjęte tam prace obejmują budowę boiska z nawierzchnią ze sztucznej trawy wraz z trybunami, zagospodarowanie terenu oraz prace budowlane zaplecza socjalno-technicznego.

Mniej szczęścia z obiektów sportowych ma planowany "Orlik", którego lokalizacja na Pradze wyznaczona została przy Targowej 86. Ta inwestycja, niestety, prawdopodobnie w tym roku nie powstanie. Kontynuowana natomiast jest "rewitalizacja budynków zabytkowych części Pragi", choć także w mojej ocenie w tym zakresie można było zrobić więcej.

Ruszyło się, jeżeli chodzi o remonty dróg i chodników. Między innymi przebudowana została ulica Kamienna, która czekała na to kilka lat, a remont polegał na ułożeniu nowej nawierzchni asfaltowej wraz z wymianą podbudowy, budowie oświetlenia i chodników. Doczekała się także remontu ulica wewnętrzna na odcinku od ul. Szanajcy do ul. Brechta (remont trwa), polegającego na wymianie nawierzchni jezdni i chodników, budowie miejsc postojowych i wykonaniu oświetlenia. Wykonane zostały także, o czym warto mówić, remonty chodników na ulicy Kotsisa, Markowskiej, Szymanowskiego, 11 Listopada, a także chodniki wewnątrz wielu osiedli. Remontowane są też placówki oświatowe, na przykład szkoły przy Namysłowskiej, Otwockiej czy XX Liceum im. B. Chrobrego.

Ten rok przyniósł także zakończenie remontu i otwarcie Bibliotecznego Centrum Multimedialnego przy ulicy Skoczylasa, które zaszczyciła Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Osobiście nie miałbym nic przeciwko, aby Pani Prezydent gościła na Pradze co miesiąc, z okazji otwarcia czy zakończenia inwestycji.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
5379