Kącik medycyny naturalnej (3)
Eleuterokok Kolczasty-cenna roślina lecznicza przyszłości (Eleutherococcus Senticocus Maxim.)
Rodzina: Araliowate (Araliaceae)
Synonimy: Żeń-szeń orientalny, Acanthopanax Senticocus. Niemiecki: Teufelsbaum, Taigawurzel. Rosyjski: Swobodnojagodnik koljuczij, Eleutrokok koljuczij.
Jest to krzew 2,5 m. wysoki, silnie rozgałęziony i bardzo mocno ukorzeniony. Pędy ma pokryte jasnoszarą korą z licznymi
cienkimi kolcami, skierowanymi skośnie ku dołowi.
Roślina ma liście pięciopalczaste ze środkowymi trzema palcami wyraźnie większymi, osadzonymi na ogonkach o długości do 10 cm. Kwiaty zebrane są w kuliste i puszyste baldachy, wyrastające po kilka z jednego miejsca łodygi. Żeńskie są koloru żółtego, natomiast obupłciowe lub męskie mają zabarwienie bladoliliowe. Wydzielają one silną, swoistą woń. Z baldachów kwiatowych na jesieni dojrzewają okazałe, kuliste owocostany. Pojedyncze owoce w owocostanie osadzone są na długich ogonkach. Sam zaś owoc jest błyszczący koloru czarnego o średnicy do 10 mm i wydziela słabą przyjemną woń. Krzew posiada bardzo długie kłącza i korzenie (do 5 m długie), oraz wypuszcza nader liczne odrosty, które szybko przekształcają się w gąszcz nie do przebycia. Krzew kwitnie w czerwcu, a owocuje we wrześniu i październiku. Porasta on obficie lasy mieszane, wyręby, polany, osypiska górskich zboczy. Lubi raczej miejsca nasłonecznione i gleby zasobne w składniki pokarmowe. Ojczyzną eleuterokoku kolczastego jest południowy Sachalin, Kraj Nadmorski, Kraj Chabarowski, Okręg Amurski, północno-wschodnia część Chin, Półwysep Koreański i Wyspy Japońskie. Surowcem leczniczym są bardzo rozgałęzione kłącza i korzenie, które wykopuje się jesienią, myje, tnie i suszy. Taki surowiec ma barwę jasnoszarą, lekko aromatyczny zapach i smak nieznacznie palący. Wytwarza się z niego w większości wyciągi płynne. Jak dotąd roślina nie jest uprawiana, gdyż jej zasoby w stanie dzikim są bogate. Eleuterokok kolczasty stał się znaną i cenioną rośliną leczniczą od niedawna. Wcześniej nie był stosowany w lecznictwie nie tylko w Europie, ale nawet przez ludy Dalekiego Wschodu. Jego cenne właściwości lecznicze odkryli badacze rosyjscy podczas poszukiwań roślin mogących zastąpić drogi i trudny do pozyskania zarówno ze stanu dzikiego jak i upraw - żeń-szeń. Z kłączy rośliny wyodrębniono liczne, biologicznie aktywne substancje takie jak:
Z powyższych względów wyciągi z eleuterokoka kolczastego zaleca się szczególnie:
Dawkowanie
Zarówno w przypadku nalewki jak i odwaru kuracja powinna trwać 7-10 dni. Później trzeba zrobić kilkudniową przerwę, po której kurację można powtórzyć. Ponieważ działanie tak nalewki jak i odwaru jest dość mocne - wskazana jest kontrola lekarska w czasie kuracji. Amerykańska firma Herbalife proponuje preparat o nazwie Cell Activator (Formuła 3). Obok bogatego zestawu różnych roślin leczniczych, witamin i mikroelementów w skład tego preparatu wchodzi również eleuterokok kolczasty. W prospektach Firmy określa się szczegółowo zastosowanie i dawkowanie tego preparatu. Reasumując trzeba stwierdzić, że eleuterokok kolczasty jest w stanie dostarczać wartościowego surowca leczniczego. Ze względu na jego duże zasoby w stanie naturalnym może się on okazać cenną rośliną leczniczą przyszłości, szczególnie w przypadku wyczerpywania się zasobów podobnie działających roślin wyżej wymienionych jak np. żeń-szeń czy cytryniec chiński. ROMAN
|