Rada wielu

Coraz cieplej

Coraz cieplej, coraz bliżej prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wojewoda milczy w sprawie skargi złożonej przez radnych opozycji na niezgodny z prawem tryb podjęcia uchwały o zgodzie na prywatyzację. Przygotowania do niej idą natomiast... pełną parą.

Samorząd Warszawy jest przecież właścicielem wielu innych firm, m. in. taksówkarskiej, plakatowej, produkującej okna plastikowe czy wypożyczającej dźwigi budowlane. Różnica między nimi a SPEC polega na tym, że plakatowanie czy produkcja okien nie jest zadaniem samorządu. Dostarczanie ciepła jest natomiast, zgodnie z ustawą, jednym z podstawowych zadań gminy.

Pamiętają Państwo słynny blackout? Warszawa tonąca w egipskich ciemnościach, zatrzymane w tunelach wagony metra, ludzie uwięzieni w windach. To są skutki prywatyzowania naturalnych monopoli. W latach 90. został sprywatyzowany STOEN, czyli zakład energetyczny wraz z sieciami przesyłu prądu. Prywatny, zagraniczny właściciel chce osiągać zyski, a nie inwestować własne środki w konieczne remonty.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że kupnem SPEC zainteresowana jest jedna firma, która pragnie skupić w swoich rękach zarówno produkcję ciepła (elektrociepłownie) jak i sieci przesyłowe. Oznaczać to będzie zastąpienie monopolu państwowego monopolem prywatnym. Chociaż też nie do końca, bo wspomniana spółka jest w 100% własnością Skarbu Państwa... Szwecji.

Dlaczego prywatyzację koalicja SLD/PO chce rozpoczynać od wyprzedaży rodowych sreber, najbogatszej firmy? Zwłaszcza, że w okresie kryzysu trudno o osiągnięcie satysfakcjonującej ceny.

Nieodpowiedzialne działania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz koalicji PO/SLD narażają warszawiaków na kolejne (po wodzie, biletach komunikacji miejskiej, czynszach i parkowaniu) dotkliwe podwyżki. Prywatni dostawcy ciepła nie przejmują się bowiem decyzjami Urzędu Regulacji Energetyki i drastycznie podnoszą ceny. Czy u nas będzie inaczej?

Maciej Maciejowski
Radny Rady Warszawy
www.maciejowski.pl

4002