Chłodnym okiem

Przed i po wrześniu

Nie wiem, czy ktokolwiek z Państwa zastanawiał się, z jakim wydarzeniem większości Polaków kojarzy się 1 września. Czy są to kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej, czy raczej rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego. Jako historyk doceniam fakt i etos, rozumiem ceremoniał, wagę obecności dostojnych gości, polityków celebrujących - premierów, kanclerzy, ambasadorów itp. Jako nauczyciela bardziej cieszy mnie widok dumnych mam i ojców, wystrojonych pierwszaków, przejętych babć i dziadków. 1 września to dla kilkuset tysięcy nauczycieli powrót do pracy, dla milionów uczniów powrót do codziennych obowiązków. W tym roku na Pradze początek roku szkolnego w większości placówek rozpocznie się tradycyjnie z małymi odstępstwami. Te wyjątki to nie dokończone remonty parteru, pierwszego piętra i klatek schodowych w budynku XX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Objazdowej 3 oraz remont pomieszczeń w budynku Przedszkola Nr 174 przy ul. Markowskiej 8, gdzie trwać będzie wymiana instalacji elektrycznych i centralnego ogrzewania. Godnym odnotowania będzie także obecność prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz w inauguracji roku szkolnego SP 127 przy ulicy Kowieńskiej 12/20, placówki "dotkniętej" wieloletnią inwestycją pod nazwą budowa hali sportowej, która wreszcie zostanie oddana do użytku, a pani prezydent, jak mniemam, dokona oficjalnego jej otwarcia. Pozostałe remonty placówek oświatowych - zgodnie ze stanem mojej wiedzy - zostaną ukończone planowo. Jak dobrze pójdzie, to pani prezydent zaszczyci nas oficjalnie w tym roku jeszcze nie raz. Przygotowany jest do otwarcia pierwszy z "Orlików" przy Targowej 86, być może wykonawcy zdążą z drugim przy Szanajcy 5. Na pewno uruchomiony zostanie obiekt sportowy będący częścią DOSiR przy Kawęczyńskiej 44a.

W ostatnich dniach sierpnia wznawiają prace komisje rady. Komisja budżetu, która spotyka się 27 sierpnia będzie opiniowała projekty zmian w dzielnicowym załączniku do budżetu, umożliwiający między innymi finansowanie nowo powstałego obiektu przy Kawęczyńskiej 44a. Komisja infrastruktury pochyli się zapewne nad projektem przebudowy Wybrzeża Helskiego na odcinku od ul. Okrzei do ul. Jagiellońskiej. Projektowana jest tam ulica o klasie Z (zbiorcza), 2 razy po 2 pasy ruchu bez pasa dzielącego na długości 2,5 kilometra ( pomiędzy ZOO a Wisłą). Trasa ta z jednej strony może ułatwiać ruch na Targówek i Białołękę, a w weekend - stanowić zaplecze parkingowe dla odwiedzających ZOO. Odbędą się także dyskusje na temat stanu zaawansowania realizowanych w dzielnicy remontów i inwestycji. O tym pozwolę sobie jednak napisać w kolejnych felietonach.

Wracając do odwiedzin, kilka dni temu zaszczycił swoją obecnością Szpital Praski (po raz pierwszy w tej kadencji) jeden z wiceprezydentów m.st. Warszawy, odpowiadający od niedawna za sprawy służby zdrowia Jacek Wojciechowicz. Powodem było wręczenie odznak dla zasłużonych pracowników Szpitala. Przy okazji pan prezydent zapoznał się ze stanem inwestycji w pawilonie A2, który zgodnie z harmonogramem będzie uruchamiany w przyszłym roku. Odbyły się także rozmowy o koniecznych kolejnych środkach na wyposażenie tej placówki w całą niezbędną aparaturę medyczną. Wstępne deklaracje wyglądają nieźle.


Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
5479