Chłodnym okiem

My się grypy nie boimy

Zapewne mało kto do tej pory nie odnotował tego faktu. Zapewne inni koledzy ze strony też owo wydarzenie będą komentowali. Zapewne każdy na swój sposób. Jedno jest pewne. Będzie metro na Pragę. No, może nie od razu całe. Złośliwi mówią "pół metra". Lecz początek został zrobiony. Centralny odcinek II linii metra o długości 6 kilometrów i 7 stacjach powstanie w latach 2010-2013. Pozostałe odcinki w kierunku Bemowa i Targówka będą budowane po 2013 i należy mieć nadzieję, że będzie to trwało krócej niż budowa pierwszej linii, która powstawała ponad 25 lat. Inwestycja ta zapewne odciśnie się mocnym piętnem na budżecie Warszawy. 4 miliardy złotych to 1/3 budżetu miasta. Całe szczęście, że ponad 3/4 tej kwoty to środki unijne (choćby z tego powodu warto było do Unii wejść).

Środki unijne wspierają także inne ważne inwestycje miejskie po tej stronie Wisły, jak oczyszczalnia ścieków Czajka, modernizacja węzła komunikacyjnego przy Marsa czy remont i modernizacja Trasy Toruńskiej i Modlińskiej. Są to olbrzymie projekty, od dawna zapowiadane, a obecnie realizowane. Z jednej strony pozwalają z optymizmem myśleć o rozwoju stolicy, z drugiej - powodują i będą powodowały trudności komunikacyjne. Szczególnie da nam się odczuć, jako mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy, budowa metra i wyłączenie z eksploatacji skrzyżowania Targowa/Solidarności. Zostanie ono zamknięte pod koniec 2010 i otwarte ponownie przed EURO 2012.

Tak naprawdę, to chciałem pisać o inwestycjach i remontach lokalnych, które na Pradze po chwilowym ataku zimy znacznie przyspieszyły. Ostatnimi czasy drogowcy wyrównali nawierzchnię Radzymińskiej na odcinku od Naczelnikowskiej do Ząbkowskiej - nowy asfalt i oznakowanie poziome robią wrażenie. Zyskały także chodniki wzdłuż całej ulicy. Za chodniki wzięto się także wzdłuż Jagiellońskiej. Rozpoczęto od Ratuszowej, do dziś wykonawcy doszli do placu Hallera. Zmienia się także Białostocka na odcinku od Markowskiej do Radzymińskiej, nowe chodniki i miejsca parkingowe już powstają, a w przyszłym roku Białostocką pokryje nowy asfalt. Zwiedzających ten plac budowy należy jeszcze poinformować, że w budynkach Białostocka 6 i 8 rozpocznie się ich rewitalizacja, a pod koniec szlaku wycieczkowego przy Białostockiej 51 (pomiędzy Białostocką a Grodzieńską) rozpoczęła się budowa dwóch budynków komunalnych, w których powstanie ok. 70 mieszkań.

O wielu tych rzeczach pisałem wcześniej, ale jednostkowo. Zebrane razem, a należy do nich dodać miejsca parkingowe przy Szanajcy 11, "przechodniak" pomiędzy Namysłowską a 11 Listopada, remonty ogrodzeń szkół (Namysłowska 1), oświetlenie przestrzeni publicznej (wnętrze osiedla Praga I czy przejście pomiędzy Szanajcy a Linneusza), nasadzenia zieleni i wiele, wiele innych inwestycji także tych, które już działają, jak Orlik czy boisko DOSiR przy Kawęczyńskiej 44a pokazują, że mijający rok był na Pradze nieprzespany. Wiele rzeczy jeszcze przed nami, trwa budowa Syrenki przy Namysłowskiej i kolejnego Orlika przy Szanajcy 5, wiem o wielu zaplanowanych remontach terenów wewnątrzosiedlowych (w kilku miejscach widać już zwiezione materiały), widzę i doceniam działania wspólnot mieszkaniowych, które za swoje środki z udziałem miasta (w tym roku to prawie 6 milionów złotych), zmieniają wygląd zaniedbanych do tej pory kamienic (Dąbrowszczaków 2, 11 Listopada 40 i Kowieńska 4 - to tylko kilka adresów). Wszystkie te niekiedy drobne remonty, jak i te olbrzymie inwestycje, wszystkie one mają wspólny mianownik - ułatwiać nam codzienne życie.


Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
5795