Kącik medycyny naturalnej (6)

MIŁORZĄB JAPOŃSKI - święte drzewo Chin i Japonii
(GINKGO BILOBAE L.)


Rodzina: Miłorzębowate (Ginkgo Aceae)
Synonimy: Miłorząb dwuklapowy, Salisburia Adiantifolia SM.
Angielski: Maidenhair-Tree, Ginkgo
Francuski: Arbre aux Quarante Ecus, Noyer du Japon
Niemiecki: Ginkgobaum, Madchenhaarbaum
Rosyjski: Ginkgo Dwułopastyj

      Jest to okazałe drzewo do 30-40 m. wysokie o wyniosłej, regularnej koronie i licznych skróconych pędach. Pień drzewa jest jasnobrązowy z korkowymi spękaniami. Roślina ma charakterystyczne liście w kształcie wachlarza z wcięciem na wierzchołkach. Kolor liści jest jasnozielony, a jesienią zmienia się na jasnożółty.
      Miłorząb jest drzewem dwupiennym. Na jednych egzemplarzach wydaje wyłącznie kotkowate kwiatostany męskie, a na innych tylko małe, kuliste, zielone kwiatostany żeńskie, które mają dwa zalążki. Po zapyleniu tylko jeden z zalążków przekształca się w nasienie. Wewnetrzna część kory dostarcza jasnobrązowego barwnika.
      Miłorząb japoński jest jedynym drzewem na naszej planecie, które rosło już przed 200 milionami lat. Fragmenty tej rośliny znajdują się w skamielinach sprzed 200 mln lat tzn. przed erą mezozoiczną, w której żyły olbrzymie dinozaury. Jest to drzewo długowieczne odporne na mróz, bardzo wolno rosnące.
      W Chinach, Japonii i Korei miłorząb uważany jest za drzewo święte i dlatego sadzi się go wokół świątyń. Surowcem leczniczym są liście miłorząbu, z których wytwarza się nalewki spirytusowe lub kapsułki z suchego wyciągu. Wyciągi te zawierająliczne flawonoidy, pochodne kwercetyny i kemferolu, w tym charakterystyczne biflawonoidy, jak np bilobetyna. Oprócz tego w liściach miłorząbu występują związki dwuterpenowe takie jak glikolidy A, B, C, seskwiterpen, biloboid A, alkohol ginol, keton ginon, kwas ginkolowy i laktony terpenowe. Te ostatnie mają właściwość przeciwdziałania agregacji płytek krwi.

Preparaty z liści miłorząbu japońskiego działają:

 • rozkurczowo i uelastyczniająco na ścianki naczyń krwionośnych, co daje możliwość ich lepszego rozszerzania się.
 • obniżają lepkość krwi, przez co zmniejsza się możliwość agregacji płytek krwi, a prędkość przepływu krwi wzrasta. W wyniku tego następuje lepsze zaopatrzenie tkanek w tlen i glukozę, a tym samym narządy zasilane przez te naczynia krwionośne są lepiej odżywiane;
 • uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia kapilarne, co zmniejsza ryzyko pęknięcia naczyń krwionośnych i powstawania wybroczyn.


Preparaty zawierające miłorząb japoński są stosowane:
 • przy upośledzeniu krążenia mózgowego jak też dla poprawy pamięci i zdolności intelektualnych, szczególnie u osób w podeszłym wieku;
 • we wszystkich przypadkach arteriosklerozy, złego krążenia obwodowego (uczucie zimnych kończyn), upośledzonego przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca, wybroczynach i itp;
 • w zawrotach głowy, dzwonieniu i szumie w uszach, zaburzeniach snu itp.
 • dla poprawy wzroku i słuchu;
 • w zaburzeniach psychicznych na tle miażdżycowym;
 • w Chinach nasion i liści miłorząbu używa się do złagodzenia ataków astmy;
 • pieczone i smażone owoce są smaczne i łagodzą objawy zatrucia alkoholowego.
Preparaty miłorząbu japońskiego są w Polsce do nabycia w postaci nalewek i pastylek.

 • Herbapol z Klęki wytwarza nalewkę z miłorząbu o nazwie TINCTURA GINKGO BILOBAE. Jest to nalewka standaryzowana na zawartość flawonoidów, którą uzyskuje się przez wytrawianie liści 70% etanolem. Stosuje się ją jak w przypadkach wyżej wymienionych.
  Dawkowanie: 3 x dziennie po pół łyżeczki preparatu z niewielką ilością wody przez okres 1-3 miesięcy.
 • Firma KRKA ze Słoweni wytwarza kapsułki z suchego wyciągu z liści miłorząbu o nazwie BILOBIL. 1 kapsułka zawiera 40 mg wyciągu. Należy stosować w przypadkach jak wyżej.
  Dawkowanie: zwykle 1 kapsułka 3 x dz. po jedzeniu. Poprawa następuje po miesięcznym przyjmowaniu. U osób w podeszłym wieku zaleca się zażywanie preparatu przez okres 3 miesięcy.
 • Amerykańska firma Herbalife poleca preparat o nazwie CELL ACTIVATOR, który w swym składzie zawiera między innymi licznymi ziołami i mikroelementami także wyciąg z miłorząbu japońskiego. Profil leczniczy działania tego preparatu jest jednak o wiele szerszy od wyżej wymienionego dla miłorząbu, dlatego należy zapoznać się ze sposobem dawkowania określonym w prospektach firmy.
      Kończąc opis tego najstarszego znanego drzewa naszej planety, a jednocześnie drzewa świętego dla Azjatów, którego ślady znajduje się w odległych odchłaniach czasu jest w stanie pomóc współczesnemu człowiekowi, jego odwiecznej dążności do przedłużenia swojego życia.
      W Parku Ujazdowskim (wejście od ulicy Pięknej przy starej wadze) idąc w lewo, można z prawej strony spotkać 2 drzewka miłorząbu japońskiego. Są znane w Parku jako drzewka szczęścia.

6523