Zamknięty most Poniatowskiego

Przypominamy, że w nocy z 6 na 7 lipca, z powodu remontu zamknięty dla ruchu kołowego został wiadukt i most Poniatowskiego. Prace remontowe potrwają do 21 sierpnia. Bez przeszkód będą kursowały tramwaje.

Drogowcy zamknęli przejazd przez most na wysokości pierwszych wieżyc za rondem Waszyngtona a po stronie śródmiejskiej przy wieżycach znajdujących się na wysokości Muzeum Wojska Polskiego. Po stronie praskiej możliwy będzie zjazd z al. Księcia Józefa Poniatowskiego na ul. Wał Miedzeszyński oraz wjazd z Wału Miedzeszyńskiego w kierunku ronda Waszyngtona. Na lewym brzegu Wisły pozostanie jedynie kończący się ślepo dojazd do Muzeum Narodowego i Wojska Polskiego. Wizualizacja objazdu dostępna jest na stronie: http://prasowy.um.warszawa.pl/Objazd.gif

Przez cały czas remontu po moście będą jeździły tramwaje i to one będą głównym środkiem transportu. Linie, które kursują przez most Poniatowskiego jeżdżą według normalnych, a nie wakacyjnych rozkładów jazdy. Dodatkowo w dni powszednie w godz. 6-20 kursuje nowa linia 44 na trasie: WIATRACZNA - Waszyngtona - al. i most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie - Grójecka - PL. NARUTOWICZA. Dzięki temu w godzinach szczytu na przystankach w Al. Jerozolimskich tramwaj będzie się pojawiał co ok. minutę.

Swoje trasy zmienią autobusy. Autobusy linii 101, 111, 117, N64, N14, N24 przejadą przez Wisłę mostem Świętokrzyskim; 507, 521, N22 i N72 mostem Łazienkowskim. Linia 158 będzie miała skróconą trasę do ronda Waszyngtona. Autobusy linii 517 po stronie praskiej dojadą tylko do ronda Waszyngtona, w lewobrzeżnej części Warszawy zastąpi je Z7 kursujący po trasie linii z Pl. Trzech Krzyży. Szczegółowe informacje nt. komunikacji miejskiej są na stronie www.ztm.waw.pl. Dla ułatwienia korzystania z komunikacji tramwajowej, Zarząd Transportu Miejskiego od poniedziałku od 6 rano, na błoniach Stadionu X-lecia, od strony Wału Miedzeszyńskiego, tuż przy wiadukcie mostu uruchomi parking  Parkuj i Jedź. Kierowcy będą mogli zostawić tam swoje auta (zmieści się tam ok. 380 samochodów) i przesiąść się do tramwajów. Do skorzystania z postoju będą upoważniały bilety ZTM (dobowe, 3-dniowe, tygodniowe oraz 30 i 90 dniowe). Przy wyjeździe z parkingu kierowca będzie musiał okazać bilet skasowany lub aktywowany w pojazdach komunikacji miejskiej. Na terenie parkingu funkcjonuje również punkt sprzedaży biletów na kartonikach z paskiem magnetycznym. Parking jest czynny w godz. 6-20.

Dodatkowo ZTM uruchomiło tuż przed mostem po stronie praskiej nowe przystanki tramwajowe (w obydwu kierunkach) co ułatwi przesiadkę; nowe przystanki tramwajowe zaczną działać także po stronie śródmiejskiej - przy stacji PKP Powiśle. 

Przypominamy, że w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w pełnym zakresie obowiązuje taryfa ZTM, a z biletami okresowymi ZTM (30- i 90-dniowymi, dobowymi, 3-dniowymi i 7-dniowymi) można jeździć pociągami Kolei Mazowieckich, które także pokonują Wisłę wzdłuż mostu i Alej Jerozolimskich.

Objazd dla samochodów indywidualnych został wyznaczony przez most Łazienkowski. Jadący w kierunku Pragi skręcą z Al. Jerozolimskich w ul. Bracką (zamienioną na jednokierunkową), potem ulicami Książęcą i Ludną dojadą do Wisłostrady i nią na most Łazienkowski. Jadący do centrum za rondem Waszyngtona zjadą na ul. Wał Miedzeszyński i nią dojadą do mostu Łazienkowskiego; natomiast do Al. Jerozolimskich dostaną się ulicami Ludną i Książęcą oraz ul. Nowy Świat i przez rondo de Gaulle’a. Drugą możliwą trasą objazdową może być most Świętokrzyski.

Remont będzie się odbywał równocześnie na całej długości i szerokości wiaduktu i mostu, łącznie z chodnikiem (zakres robót to odległość pomiędzy pierwszymi wieżycami patrząc do strony ronda Waszyngtona i od strony ronda de Gaulle'a). Prace rozpoczną się od sfrezowania asfaltu, rozebrania chodników, skucia betonu zatok przystankowych. Po oczyszczeniu całego pomostu ze starej izolacji, drogowcy wbudują odwodnienie i rozłożą nową izolację. Następnie ułożone zostaną krawężniki, wylany beton pod chodniki i zatoki przystankowe, dwie warstwy asfaltu twardolanego. Potem pozostanie jeszcze ułożenie ostatniej, tzw. ścieralnej warstwy asfaltu i oznakowanie jezdni. Dodatkowo Zarząd Dróg Miejskich odnowi nawierzchnię obydwu jezdni Alej Jerozolimskich od ronda de Gaulle’a do wiaduktu.


 
6180