Praga pamięta

Takich wydarzeń, jak ubiegłoroczna wystawa "Praga w Powstaniu Warszawskim 1944" nie ma w programie praskich obchodów 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale zawiera on różnorodne formy utrwalania pamięci o bohaterach tego wielkiego zrywu.

30 lipca kombatanci złożyli kwiaty przy tablicy, poświęconej Powstańcom - Żołnierzom Armii Krajowej, na ul. Brzeskiej 21. Uroczystą formę miało złożenie 1 sierpnia wieńców przy pomniku Reduty Bródnowskiej na Wysockiego róg Bartniczej oraz 3 sierpnia w Miejscu Pamięci na Skwerze im. płk. Antoniego Żurowskiego, komendanta Obwodu AK Praga podczas Powstania.

2 sierpnia, zorganizowana na polach między ulicami: św. Wincentego i Gilarską rekonstrukcja historyczna przypomniała atak zgrupowań powstańczych żołnierzy Armii Krajowej (porucznika "Kata" i podporucznika "Daniela") na niemiecką baterię przeciwlotniczą w folwarku "Agril" 1 sierpnia 1944.

3 sierpnia w katedrze św. Floriana została odprawiona msza św. w intencji Powstańców. Po nabożeństwie zespół solistów Filharmonii im. Romualda Traugutta dał koncert pieśni powstańczych"Warszawskie Dzieci". Przed katedrą zaprezentowana została wystawa wielkoformatowych fotografii z powstańczych dni na Pradze. 6 sierpnia w Parku Praskim wystąpił zespół Lao Che. W adresowanym do młodych koncercie znalazły się utwory z płyty "Powstanie Warszawskie"(m.in. kompilowane z tekstami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Z. Jasińskiego i Józefa Szczepańskiego "Ziutka"), przeplatane gospelowym repertuarem. Publiczność szczelnie wypełniła plac przed Muszlą Praską i żywiołowo reagowała na emocje przekazywane przez muzyków z Płocka słowem i dźwiękiem.

Organizatorem rocznicowych wydarzeń na Pradze Północ jest Dom Kultury "Praga", a patronuje im burmistrz Dzielnicy Jolanta Koczorowska i Muzeum Powstania Warszawskiego. "Nowa Gazeta Praska" jest jednym z patronów medialnych.

Prezydent Warszawy zaprasza na poświęconą pamięci Powstania Warszawskiego wystawę "Miasto Feniksa". 28 fotomontaży łączy fotografie, wykonane podczas Powstania Warszawskiego ze współczesnymi zdjęciami tych samych miejsc. Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia, przez całą dobę, na Krakowskim Przedmieściu 64 oraz na www.miastofeniksa.pl.


K.
4072