Promem z Białołęki do Łomianek

Dotychczas były dwie przeprawy promowe przez Wisłę - Pliszką i Słonką. W sierpniu ruszyła trzecia - Turkawka, dzięki której dostaniemy się z Łomianek do Białołęki. Wiadomość zapewne ucieszy rowerzystów, wędkarzy, spacerowiczów, a dla dzieci będzie wielką atrakcją.

Jeszcze na początku lipca nie było raczej nadziei, że w tym sezonie turystycznym popłynie kolejny prom pasażerski, właśnie z Łomianek do Białołęki, bo ubiegłoroczny przewoźnik zrezygnował ze względów finansowych, a kandydat na nowego podał cenę zaporową: 15 tys. zł za miesiąc (w 2007 r. opłata wyniosła 5 tys. zł za cały sezon!). Na szczęście udało się problem rozwiązać. - nadzieja niemal zniknęła. Zastępca burmistrza Łomianek ds. społecznych Jolanta Niegrzybowska oraz pełnomocnik ds. Wisły - Marek Piwowarski uzgodnili, że przeprawa promowa w Łomiankach (współfinansowana z budżetu gminy Łomianki, starostwa powiatu warszawskiego-zachodniego oraz m.st.Warszawy) ruszyła 8 sierpnia.

Po stronie Łomianek prom przybija na wysokości Burakowa - dojazd od ul. Parkowej dróżką koło działek lub drogą gruntową na przedłużeniu ul. Pastewnej. Z Białołęki- wypływa z przystani na wysokości osiedla przy ul. Odkrytej 29 (pomiędzy ulicą Ciołkosza i Książkową). Dojazd: Wałem Wiślanym od ul. Mehoffera (tuż za Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej - w prawo), a następnie ok. 1500 m - w kierunku gminy Jabłonna. Prom pływa do końca września. Aktualne informacje na stronie gminy Łomianki: www.lomianki.pl

Prom uruchomiono głównie z myślą o amatorach wycieczek rowerowych nad rzekę i do Puszczy Kampinoskiej. Rowerzyści z Łomianek dzięki przeprawie będą mieli bliżej nad Zalew Zegrzyński. Dzięki promowi wyprawa skróci się o ok. 30 km. Polecam też przetestowanie ścieżki rowerowej z Bielan do Łomianek.

Mamy nadzieję, że również nowa linia promowa zachęci mieszkańców Łomianek do odwiedzania malowniczo położonej Białołęki z atrakcyjnymi ścieżkami dla rowerzystów. A zapewne Urząd Dzielnicy Białołęka także zadba o inne turystyczne walory tej dzielnicy.

Turkawka pływa na trasie Łomianki-Białołęka we wszystkie piątki, soboty i niedziele, w godz. 9-20. Pliszka (umożliwiająca przeprawę na wysokości ZOO i Starówki) i Słonka (łącząca Płytę Czerniakowską z Saską Kępą) kursują CODZIENNIE: od poniedziałku do piątku, w godz. 12.45 - 19.45; zaś w sobotę i niedzielę - w godz. 10.45 - 20.45. Przeprawa wszystkimi promami jest bezpłatna.

Uwaga! Dla przeprawy promowej przeszkodą może być jedynie zbyt wysoki lub zbyt niski stan wody w Wiśle.


EKB
4410