Kalejdoskop wrześniowy

21.09 przypada rocznica śmierci Amerykanki Jacqueline Susan (1921-74). Zaczynała karierę jako modelka i aktorka. Po czterdziestce wpadła na pomysł wykorzystania swoich doświadczeń w filmowo-artystycznym światku i zaczęła pisać. W ciągu siedmiu lat stworzyła cztery powieści: "Dolina lalek", "Bez zobowiązań", "Raz to za mało" i "Dolores". Ostatnia została wydana już po jej śmierci.

Krytycy byli bezlitośni, ale liczby sprzedanych egzemplarzy mówiły same za siebie (10 mln egz. w 1966 r.). Dziś nieco zapomniano o Jacqueline Susan, niemniej nie można jej odmówić ogromnej zasługi - stała się prekursorką literatury kobiecej.

Mika Waltari (1908-79) był jednym z najwybitniejszych fińskich autorów. Choć początkowo studiował teologię i filozofię, to literatura stała się jego przeznaczeniem. Zadebiutował jako 17-latek i szybko zdobył uznanie czytelników.

Wydana w 1937 r. książka "Obcy przyszedł na farmę" została przełożona na 13 języków. "Egipcjanin Sinuhe", opowieść z czasów starożytnych, dziejąca się w Syrii, Babilonii i na Krecie stała się światowym bestsellerem. "Mikael" i "Turms Nieśmiertelny" ugruntowały sławę autora. Waltari napisał prawie 30 sztuk teatralnych i tyleż powieści. Były wśród nich również kryminały: "Krwawy ślad", "Niebezpieczna gra".

Cierpiał na depresję, bezsenność, sporo pił. 26 września minie dwudziesta dziewiąta rocznica jego śmierci.

Ludmiła Milc
3230