Ekstremalne fotografie

W praskiej kawiarni Coffee Travel przy ul. Floriańskiej 6 została otwarta wystawa fotografii wspinaczkowej Łukasza Warzechy. Organizatorem wystawy jest Andrzej Tkacz, właściciel firmy X-treme Sports, specjalizującej się w organizacji wypraw turystycznych i sportowych.

Łukasz Warzecha urodził się w 1983 r. Obecnie mieszka i pracuje w Edynburgu. W 2007 r. ukończył studia fotograficzne w Thames Valley University w Reading. Jego zdjęcia ukazywały się w podróżniczych magazynach w RPA, Australii i Ameryce. Jest laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród fotograficznych na świecie. W 2008 r. zwyciężył w konkursie magazynu "Nature’s best photography" w kategorii "People in nature" (nagrodzone zdjęcie zamieszczamy na str 5).

Z zamiłowania jest podróżnikiem i wspinaczem. Prezentowane na wystawie w Coffee Travel zdjęcia pochodzą z wypraw wspinaczkowych w różnych regionach Europy, w Szkocji, Norwegii, Anglii i Grecji. Najwięcej zdjęć zostało zrobionych na wyspie Kalymnos. Kalymnos to grecka wyspa w archipelagu Dodekanezu, niegdyś słynąca z połowu gąbek. Do niedawna odwiedzana przez turystów jedynie w lipcu i sierpniu. Od momentu, kiedy została odkryta przez amatorów sportu wspinaczkowego, jej sezon turystyczny wydłużył się o kilka miesięcy i trwa od marca do grudnia. Kalymnos oferuje wspinaczom ponad 1000 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanych trudnościach, niesamowite góry, ciepłe morze oraz zapierające dech krajobrazy.

I właśnie takie są zdjęcia Łukasza Warzechy. Pokazują niezwykłej urody formacje skalne, góry w słońcu i w śniegu, wszystko to, co pobudza naszą wyobraźnię i zachęca do podróży, ale też rejestrują wysiłek wspinaczy. Widać, że zdjęcia zrobił ktoś, kto jest doświadczonym wspinaczem, znającym reguły poruszania się w trudnym, górskim terenie, a nie tylko bystrym obserwatorem.

Łukasz Warzecha opowiedział historię ludzkich zmagań będąc tuż obok. Oglądamy często bardzo trudne ujęcia, które nie mogłyby powstać bez znajomości technik asekuracji. Zdjęcia są więc tym bardziej cenne, bo prawdziwe.

Ekstremalne fotografie Łukasza Warzechy w Coffee Travel możemy oglądać do końca października. W Coffee Travel, która jest połączeniem kawiarni i biura podróży organizowane są również inne ciekawe imprezy, jak pokazy slajdów i filmów z wypraw podróżniczych w różnych rejonach świata, np. z wyprawy na Elbrus. Firma X-treme Sports planuje w najbliższym czasie wyprawę na Korsykę, z której zapewne również zobaczymy wspaniałe zdjęcia.


Joanna Kiwilszo
4359