Podgrodzie zaprasza

"Decoupage" to po francusku wycinanka i jednocześnie nazwa techniki dekoracyjnej. Wykrojone papierowe motywy nakleja się na gładkie powierzchnie i pokrywa się wieloma warstwami lakieru. Szczególnie modny był na przełomie XVII i XVIII wieku. Wydano wtedy książkę zawierającą 1500 projektów, a wiele kolekcji znalazło się w British Museum. Spędzała tak czas oczywiście arystokracja i koronowane głowy.

Decoupage’m zajmowała się Maria Antonina, a stulecie później - królowa Wiktoria. W XIX wieku ozdabiano w ten sposób drewniane parawany do pokojów dziecięcych oraz - motywami orientalnymi – szkło.

W tej właśnie technice specjalizuje się dziś Barbara Nowak. "Skończyłam 50 lat i odkryłam w sobie nowe zdolności. Zaczęłam od szycia. Uczyłam się od zera. Wcześniej nawet z przyszyciem guzika miałam problem. Teraz robię patchworkowe kołdry, obrazki, a ostatnio torby. Dwa lata temu spróbowałam decoupage’u i wsiąkłam" – mówi. Patrząc na ozdobne lusterka, butelki czy tace, wydaje się, że technika jest prosta. Tymczasem jeden decoupage to prawie trzy tygodnie pracy – opowiada pani Nowak. Kupuję obrazki wydrukowane na papierze ryżowym. Wycięty motyw naklejam na wyszlifowaną powierzchnię. Może to być szkło, drewno. Obrazek lakieruję. Stosuję również specjalne przecierki, cieniowania lub techniki postarzające. Powoli zabieram się również za większe rzeczy. Próbuję swoich sił na starych meblach, które odnawiam. To wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Polecam.

Wernisażowi towarzyszył występ dziewcząt z Koła Teatralnego pod kierownictwem Stanisława Borynia, który serdecznie przywitał zebranych. Jedna z prac Barbary Nowak została wystawiona i sprzedana na tegorocznej aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pozostałe możemy oglądać w Klubie Podgrodzie na ul. Krasnobrodzkiej 11.

To pierwsza indywidualna prezentacja dorobku artystki, która jest mieszkanką Bródna od 30 lat. Zapraszamy do Podgrodzia – mówi kierowniczka klubu, Ludwika Dmochowska. - Wystawa jest czynna w dni powszednie do 30 stycznia w godzinach 11-16, w dniach 2 - 13 lutego od godziny 13 do 19 w Klubie Podgrodzie (przy pętli autobusowej 114, 506,127).

Ludmiła Milc
4018