Być dobrym rodzicem

Bycie rodzicem to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych ról życiowych. Jednocześnie - zadanie, z którym czasami trudno sobie poradzić; do której większość rodziców nie czuje się w pełni przygotowana. Niemowlęta i maluchy mogą być bardzo wymagające. Najbardziej kochający i troskliwi rodzice odczuwają czasem frustrację i tracą kontrolę nad własnymi emocjami, co może prowadzić do zachowań, krzywdzących dzieci. Nawet chcący najlepiej rodzice dzieci do lat trzech - mogą błądzić. Ci, którzy napotykają problemy, wstydzą się o nich mówić. Im właśnie, a także rodzicom oczekującym na dziecko, z pomocą przychodzi Fundacja Dzieci Niczyje, która we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zainicjowała ogólnopolską kampanię społeczną "Dobry Rodzic - Dobry Start". W lokalne działania zaangażował się Urząd Miasta Warszawy.

Materiały, przygotowane w ramach tej akcji, zachęcają do autorefleksji: jakim jestem rodzicem?

Większość z nas uczy się rodzicielstwa na przykładzie własnych rodziców. W wielu przypadkach taki sposób dobrze się sprawdza, ale jeśli w dzieciństwie mieliśmy złe doświadczenia, to mogą nam one utrudniać budowanie relacji z własnymi dziećmi, a nawet powodować poważne szkody. Niektórzy rodzice mogą traktować swoje dzieci w określony sposób nie dlatego, że uważają takie zachowanie za ważne, lecz po prostu dlatego, że w dzieciństwie sami byli traktowani w taki sposób.

Inni obiecują sobie, że w niczym nie będą przypominali swoich rodziców i postanawiają wychowywać swoje dzieci zupełnie inaczej. Niektórzy ludzie wchodzą w dorosłe życie z frustracjami, jakie odczuwali w relacjach ze swoimi rodzicami. Mogą nawet odreagowywać te nieprzyjemne uczucia na swoich dzieciach, często nie zdając sobie z tego sprawy. Jest bardzo ważne, żebyśmy wszyscy zrozumieli swoje uczucia, ponieważ wpływają one na relacje z naszymi dziećmi.

Poświęcony stresowi "Przewodnik dla rodziców małych dzieci" kończy się refleksją i zachętą: Spoglądając wstecz, wielu rodziców żałuje, że nie spędzało więcej czasu na robieniu z dziećmi tego, co sprawiało im przyjemność, a nie na złoszczeniu się na nie z mało istotnych powodów. Pojedyncze gniewne słowo nie zaszkodzi Twojemu dziecku, jeśli łączą Was dobre relacje. Jeżeli jednak będziesz często wpadać w złość, to Twoje dziecko będzie cierpiało, a Ty również będziesz czuć się źle. Dlaczego więc nie zacząć działać już dzisiaj, poświęcić trochę czasu na zastanawianie się, co lubisz w byciu rodzicem oraz jak możesz rozwiązać problemy, które Cię przygnębiają?

Broszura "Zamiast klapsów" opisuje konfliktowe sytuacje i zawiera praktyczne wskazówki "Jak z szacunkiem i miłością wyznaczać dziecku granice", m.in. co robić, gdy nie wiesz, jak poradzić sobie z zachowaniem swojego dziecka. Małe kroki do wielkiego celu: spędzaj z dzieckiem czas każdego dnia; chwal swoje dziecko; rozmawiaj z dzieckiem; bądź wyrozumiały; reaguj szybko i pozytywnie; rozwiązuj konflikty; myśl pozytywnie; znajdź czas dla siebie. W spokojnym momencie zastanów się: co jest dla mnie najważniejsze na tym etapie życia?; do jakich celów dążę, wychowując dzieci?; co mogę zrobić, żeby je osiągnąć?; jak mogę zaangażować w ten proces swoje dziecko? Umiejętność dbania o siebie jest niezbędna do tego, abyśmy potrafili właściwie opiekować się innymi. Materiały, mówiące o tym, jak radzić sobie w trudnych rodzicielskich sytuacjach, gdzie szukać wsparcia i pomocy, zawiera "Pakiet Dobrego Rodzica". Można go zamówić na stronie www.dobryrodzic.pl

Mieszkający w Warszawie rodzice małych dzieci mogą korzystać ze wsparcia i pomocy psychologa, pedagoga i położnej w Praskim Centrum Dziecka i Rodziny, prowadzonym przez Fundację "Dzieci Niczyje". Tu odbywają się konsultacje indywidualne, konsultacje małżeńskie i rodzinne, warsztaty umiejętności rodzicielskich oraz grupy wsparcia dla rodziców. Placówka przy ul. Walecznych 59 czynna jest w poniedziałki, czwartki i piątki w godz. 9-16, we wtorki i środy od 9. do 19 (tel. 022 616 16 69).

Do czerwca w Warszawie odbywać się będą spotkania i pikniki rodzinne, podczas których można będzie dowiedzieć się, jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami w opiece i wychowaniu małego dziecka, o zasadach bezpieczeństwa w tej opiece oraz metodach wychowania, opartych na szacunku i miłości. Fundacja "Dzieci Niczyje" zorganizuje dzień otwarty dla rodziców małych dzieci z programem "wspólnego aktywnego leniuchowania", a także rozmów z innymi rodzicami, psychologiem, pedagogiem i położną.

Szczegóły tej akcji, a także wiele przydatnych informacji o opiece nad małymi dziećmi, adresy placówek udzielających pomocy i aktualną ofertę przygotowaną w ramach Programu "Dobry Rodzic - Dobry Start", można znaleźć na stronie internetowej www.dobryrodzic.pl Koordynatorką Programu jest Karolina Lewandowska.


K.

6677