Opisz, wymaluj - Targówek

Konkurs wiedzy o Targówku wymyśliła w ubiegłym roku Katarzyna Spoczyńska, polonistka z SP nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego. Chodziło o to, by w ramach akcji "Szkoła bez przemocy" zaproponować uczniom ciekawe zajęcie, np. fotografowanie otoczenia domu, szkoły, osiedla. Pomysł chyba się przyjął, wpisał w tradycję. Na przyszły rok będzie wiadomo: jak kwiecień, to nasz Targówek - zapewnia pani Katarzyna, która 15 maja poprowadziła uroczystość rozdania nagród w konkursach: wiedzy o Targówku, historyczno-plastycznym i literackim.

Katarzyna Spoczyńska jest członkiem Oddziału Bródno Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, który wraz za Szkołą Podstawową nr 42 organizuje te konkursy. Regina Głuchowska, prezes oddziału, podziękowała włodarzom dzielnicy za wsparcie inicjatywy, służącej rozwijaniu więzi emocjonalnej z miejscem zamieszkania, domem rodzinnym i członkami rodziny oraz promocji dzielnicy, na terenie której zaczyna się Warszawa.

Zainteresowanie konkursem potwierdza Anna Stolarczyk, nauczycielka historii w SP nr 206. Szkoła brała w nim udział już w pierwszej edycji. Teraz pojawił się dylemat, kogo wybrać do reprezentacji, czyli dwóch 3-osobowych drużyn. Chętnych było więcej niż miejsc, wielu odeszło zawiedzionych. Na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród laureaci zostali zaproszeni wraz z rodzicami.

W dzielnicowym konkursie historyczno-plastycznym "Ślady historii Targówka w dziejach mojej rodziny" I miejsce zdobyła Gabriela Trepkowska (SP 42) z mamą Anetą; II - Magda Owieśniak (SP 277) oraz Magdalena Winek (SP 42) z mamą Luizą; III - Elżbieta Matulka (SP 277) i Agata Księżopolska (SP 42). Przyznano także 3 wyróżnienia.

Dzielnicowy konkurs literacki "Tu jest moja ulica, tu jest mój dom" prowadzony był w 3 kategoriach: "Poezja", "Proza", "Prace rodzinne". Autorzy najlepszych utworów poetyckich to: Monika Karcz z SP 298 i Ewa Kieliszczyk z SP 275 (I miejsce); Klaudia Kwiatkowska z SP 275 (II miejsce); Adrian Żerko z SP 277 (III miejsce). Czterech autorów otrzymało wyróżnienia. Za najlepszą "Prozę" nagrodzono: Zuzannę Karaś (I miejsce), Mateusza Kalickiego (II miejsce) i Justynę Morytz (III miejsce) - wszyscy z SP 277. W kategorii "Prace rodzinne" wyróżnienia otrzymali: Katarzyna i Marcin Żyrek (SP 42) oraz Elżbieta, Norbert i Damian Faliszewscy (SP 42).

II Międzyszkolny konkurs wiedzy o Targówku "Nie taki Targówek straszny, jak go malują" miał 2 etapy. O klasyfikacji drużyn decydowała łączna ilość punktów. Najlepsi okazali się uczniowie SP 206, którzy uzyskali I miejsce: Aleksandra Panek, Daniel Pyś, Korneliusz Gogoliński (51 punktów) i II miejsce: Marta Jakubik, Sylwia Tomaszewska, Piotr Wojciechowski (45 punktów). III miejsce, za 42 punkty, zdobył zespół SP 84: Marcin Moskwa, Jakub Skłodowski, Dominik Zając. Wyróżnienia otrzymały zespoły ze szkół: 84, 275, 277, 298 (IV miejsce), 42 (V i VI), 277, 285 (VII), 275 (VIII), 285 (IX).

Laureaci otrzymali dyplomy, upominki i nagrody książkowe. Nagrodzone prace opublikowane zostały w "Małej antologii utworów o Targówku". Podczas uroczystości wystąpił zespół taneczny z SP 42. Wiersze recytowała trójka uczniów z klasy IVB tej szkoły, członkowie Klubu Młodych Przyjaciół Bródna. Przejawem międzypokoleniowych więzi była piosenka "Bródnowskie grodziszcze". Regina Głuchowska napisała do niej słowa i zaśpiewała ją w duecie z Martyną Zdanowską.


K.Dzielnica

Jest taka jedna w Warszawie dzielnica,
Gdzie drzew i krzewów jest wiele,
Gdzie inna jest każda ulica,
Gdzie słychać ptasie trele.
Miejsce zieleni z parkiem i lasem,
Gdzie ciszę i spokój łączy zabawa,
Gdzie nikt nie liczy się z czasem,
Gdzie wszystkim służy murawa.
To właśnie Dzielnica Targówek.
Cząstka Warszawy z grodziskiem.
Miejsce, z którego nie ma pocztówek,
A jednak sercom zostaje bliskie.

Wiersz laureatki I nagrody Moniki Karcz SP 298


5832