Tramwajem po wodzie

W połowie czerwca uruchomione zostaną w stolicy linie turystyczne. Po królowej polskich rzek będą kursowały promy i wodne tramwaje. System uzupełnią konne omnibusy i linie tramwajowe obsługiwane przez zabytkowe wagony. Warszawscy radni podjęli 14 maja uchwałę w sprawie regulaminu i cen, obowiązujących w nich, biletów.

Tramwaj wodny, obsługiwany przez jeden statek, pływać będzie do końca września. Na jego trasie przewidziano przystanki przy Cytadeli, na Podzamczu, przy moście Poniatowskiego oraz na Cyplu Czerniakowskim. Codziennie będzie 6 rejsów. Pierwszy rozpocznie się o godz. 10, ostatni - o 18.20. W planach są również weekendowe rejsy statkiem nad Zalew Zegrzyński.

Uruchomione zostaną także trzy przeprawy promowe: na wysokości Łomianek, Podzamcza oraz Cypla Czerniakowskiego. Promy dowiozą np. cyklistów do istniejących tam ścieżek rowerowych. Na każdym z nich zamontowane zostaną stojaki rowerowe. Rejsy będą co pół godziny. Promy będą kursowały w godz. 12.45-19.45 w dni robocze (14 rejsów) oraz w godz. 10.45-19.45 w soboty i dni świąteczne (18 rejsów).

Po ulicach Starówki jeździć będą natomiast dwa konne omnibusy - jeden piętrowy i jeden parterowy. W tym roku ich trasa zostanie nieco wydłużona. Przebiegać będzie z placu Zamkowego przez Rynek Nowego Miasta, następnie - to nowość - do stacji metra Ratusz Arsenał i z powrotem na Plac Zamkowy. Na ich trasie znajdzie się pięć przystanków: Podwale (przy pl. Zamkowym), Nowomiejska (przy ul. Mostowej), Rynek Nowego Miasta (przy ul. Kościelnej), Długa (przy pl. Krasińskich) oraz Bohaterów Getta (przy Długiej). Czas przejazdu - ok. 50 minut. Omnibusy będą kursowały od wtorku do niedzieli, co godzinę, w godz. 11-18 (piętrowy) i 11.30-18.30 (parterowy). W dni świąteczne omnibus parterowy rozpocznie kursowanie o godz. 10.30.

Przejazd promem będzie bezpłatny. Natomiast za rejs tramwajem wodnym lub przejażdżkę omnibusem konnym, trzeba będzie zapłacić 14 zł (bilet normalny). Bilety ulgowe będą w cenie 7 zł. Prawo do ulgi będą mieli uczniowie (szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych) do ukończenia 21 roku życia - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, oraz osoby, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych (w tym m.in. studenci). Dla grup liczących od 3 do 5 osób, przewidziano bilety grupowe w cenie 30 zł. Na zniżkę w wysokości 10 procent mogą też liczyć pasażerowie z Warszawską Kartą Turysty.

Bezpłatnie mogą podróżować dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym, osoby, które ukończyły 70 rok życia oraz pasażerowie, których uprawnienia wynikają z ustaw szczególnych.

Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi, w których wybrani zostaną przewoźnicy obsługujący linie. Cała komunikacja ruszy w połowie czerwca. To całkiem nowe wyzwanie dla ZTM. W latach ubiegłych, organizacją linii turystycznych zajmowały się m.in. Tramwaje Warszawskie. Jednak zgodnie z uchwałą Rady Miasta, która rozszerzyła uprawnienia stołecznego organizatora transportu publicznego, za sezonowe linie specjalne, będzie teraz odpowiadał właśnie ZTM.


 

4898