Zielona Białołęka walczy o tereny rekreacyjne

Zielona Białołęka to ogromny obszar leżący we wschodniej części dzielnicy. Od południa graniczy z Trasą Toruńską, od zachodu z Kanałem Żerańskim, od północy z gminą Nieporęt, a od wschodu - z Markami. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna, co w połączeniu z zielenią nadaje tej części miasta specyficzny charakter.

Ostatnio jednak te atrakcyjne tereny bardzo interesują deweloperów, którzy budują tu na potęgę, zupełnie nie licząc się z interesami społeczności lokalnej. Po osiedlach "Wiking" i "Brzeziny", powstają kolejne: "Regaty", "Derby", "Zielona Dolina". Nie należy sugerować się pięknymi nazwami, zabudowa tych osiedli jest bardzo gęsta, kurczą się tereny zielone.

Stowarzyszenie Zielona Białołęka przysłało do redakcji Nowej Gazety Praskiej apel o zachowanie ostatnich terenów zielonych, na których mieszkańcy chcieliby utworzyć dwa parki:
W związku z całkowitym brakiem publicznych terenów zieleni miejskiej oraz terenów do rekreacji na obszarze Zielonej Białołęki SZB postanowiło zawalczyć o dwa takie miejsca, wskazując jednocześnie ich lokalizację.

Jedno z nich to rejon usytuowany przy przedłużeniu ul. Skarbka z Gór pomiędzy osiedlami Derby a osiedlem Brzeziny, zaś drugi teren zlokalizowany jest pomiędzy ul. Ostródzką a Rowem Brzezińskim w okolicy ujęcia wody głębinowej.

Okolicznym mieszkańcom marzy się, aby między osiedlami Derby i Brzeziny powstał park. Pierwszym i podstawowym krokiem w tym kierunku musi być uchwalenie przeznaczenia tego obszaru pod tereny zielone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego węzła Trasy Toruńskiej i projektowanej Trasy Olszynki Grochowskiej. Sprawa jest bardzo pilna - należy zdążyć przed deweloperami, którzy zapewne chętnie wybudowaliby na tych obszarach kolejne blokowiska. Drugie ze wskazanych miejsc, objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rejonu Grodzisk, od marca 2004 roku jest już przeznaczone na tereny wypoczynkowe. Ale na tym koniec - do tej pory nie są tam prowadzone żadne inwestycje.

Oba tereny aktualnie należą do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (są to bodajże ostatnie w tej okolicy tereny, które nie są własnością prywatną). Stowarzyszenie napisało pismo do Pani Prezydent m.st. Warszawy, w którym domaga się rychłego i skutecznego zajęcia się tematem. Przeprowadzana jest, szeroko zakrojona akcja zbierania podpisów mieszkańców pod tym pismem, która została rozpoczęta 9 maja podczas Białołęckiej Biesiady na terenie przykościelnym parafii Św. Mateusza i potrwa do 7 czerwca.

Zbieranie podpisów odbywa się na wszystkich większych osiedlach mieszkaniowych Zielonej Białołęki oraz w dwóch okolicznych kościołach (Św. Mateusza przy ul. Ostródzkiej i Św. Michała Archanioła przy ul. Głębockiej).

SZB gorąco apeluje do mieszkańców o liczne podpisywanie się pod pismem w sprawie terenów rekreacyjnych - każdy podpis się liczy! Planowane są również dalsze kroki w tym temacie - między innymi, nagłaśnianie tematu w mediach oraz wywieranie presji na władzach. Osoby, które chciałyby przyłączyć się do tych działań, proszone są o kontakt z Haliną Gabryjel (tel.: 0510-273-623, e-mail: h.gabryjel@derby.waw.pl).


Zarząd Stowarzyszenia Zielona Białołęka

5097