Na Pradze jest jazz

Dom Kultury Praga zaprasza 28 sierpnia o godz. 20 do Konesera na potrójny koncert pianistyczny "Na Pradze jest jazz - Tokaj Trio, Jaskułe, Wasilewski Trio". Zestawiamy na scenie trzy indywidualności pianistyczne o różnym temperamencie i podejściu do muzyki.

Michał Tokaj - doskonały pianista, obdarzony szczególną wrażliwością kompozytorską. Wyśmienity aranżer. Twórca absolutnie ponadczasowego materiału zarejestrowanego na płycie "Bird Alone". Odpowiedzialny za sukcesy Agi Skrzypek/Zaryan, kompozytor większości utworów na jej płytach. Mistrz - tak naprawdę - pierwszego planu i formatu, pozostający zawsze, z wyboru, nieco z tyłu jakby w roli outsidera. Wystąpi w trio (Tokaj/Barański/Żyta).

Sławek Jaskułke - jeden z młodszych na polskiej scenie pianistów. Piszą o nim - objawienie. Sławek podczas piątkowego koncertu w Koneserze wystąpi solo. Muzyk eksperymentujący, drapieżny, poszukujący, o wybuchowym temperamencie i niezwykłej wrażliwości. Nie stroniący od współpracy z artystami jazzowego off-u. Wychodzi poza idiom jazzowej improwizacji, ocierając się o awangardę.

Wasilewski/Kurkiewicz/Miśkiewicz - czyli Trio Marcina Wasilewskiego. Ich dokonania, zwłaszcza ostatnie płyty wydane przez ECM (Trio i January) pozwalają sądzić, że sukces kwartetu Tomasza Stańki, w skład którego wchodzą Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz - niezależnie od roli jego lidera - miał czterech ojców. Marcin Wasilewski jest pianistą chimerycznym - jakkolwiek trudno to sobie wyobrazić - jest określeniem w pełni pozytywnym! Artysta o wielkiej muzykalności, wyobraźni, energii i... powściągliwości. Na koncertach trio Marcina wytwarza bardzo szczególną atmosferę, po której oczekujemy eksplozji, a otrzymujemy potężną dawkę emocji, wyrafinowanej improwizacji i wyciszenie.

Zestawienie tych trzech - być może - najwybitniejszych aktualnie polskich pianistów jazzowych nie ma charakteru plebiscytu. Ich występy nie zostaną poddane ocenie i nie odbędzie się żaden konkurs. Kolejność koncertów ma swój sens, a wszyscy bohaterowie wieczoru są przez nas traktowani na równych prawach. Celem tego przedsięwzięcia jest nakreślenie pejzażu współczesnej polskiej jazzowej pianistyki.

Koncert odbędzie się w dawnej wytwórni wódek "Koneser" przy ul. Ząbkowskiej 27/31. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy, nie tylko ze względu na walory estetyczne i klimat postindustrialnej przestrzeni. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundusz BBI Development wraz z warszawskim deweloperem, spółką Juvenes (obecni właściciele Konesera), którzy udostępnili na koncert jedną z hal. Planują oni stworzyć w Koneserze kompleks składający się z soft loftów, biur i centrum handlowego, ale także teatrów i galerii, czyli swoiste centrum kultury na Pradze. Wstęp na koncert jest wolny.


 

4634