Rocznicowy koncert

4 października odbył się koncert poświęcony 65. rocznicy upadku Powstania Warszawskiego. Wykonawcami byli Bartosz Izbicki (organy) i Adam Strug (śpiew).

Na koncert złożyły się XVIII-wieczne pieśni pokutne i pogrzebowe. Ich teksty skodyfikował w połowie wieku dziewiętnastego kapłan diecezji pelplińskiej ks. Michał Keller, którego dzieło służyć miało zachowaniu polskiej kultury i języka, rugowanych wówczas ze świątyń przez niemiecką hierarchię kościelną. Zgodnie z ówczesnym obyczajem zredagowany przezeń śpiewnik nie zawiera zapisu nutowego, gdyż melodie przekazywano od wieków wyłącznie w tradycji ustnej. Polska muzykalność wyrażała się bowiem w wariantowości, o czym mówi i najlepiej oddaje przysłowie "co wieś to inna pieśń". W praktyce do każdego tekstu przyporządkowane były liczne warianty melodyczne.

W koncercie wykonano wersje pochodzące z północno-wschodniego Mazowsza, gdzie po dziś dzień są tam przez starszyznę praktykowane. Ich warianty zebrał Adam Strug, który od dwudziestu lat para się etnomuzykologią sakralną, jako zbieracz, praktyk i scenarzysta dokumentalnych filmów o tej muzyce. Harmonizacji, instrumentacji i rozwinięcia partytur dokonał muzykolog i organista dr Bartosz Izbicki, pracujący na co dzień w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie, miejscu chrztu Fryderyka Chopina.

Organizatorem koncertu była Rada i Zarząd Dzielnicy Białołęka, Wydział Kultury oraz ks. kanonik Józef Górecki, proboszcz Parafii Św. Jakuba w Tarchominie.


 

3327